Ana sayfa Güncel Angut Kuşu özellikleri ve Hikayesi

Angut Kuşu özellikleri ve Hikayesi

2289
0
angut-kuşu-hikayesi

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza angut kuşu özellikleri nelerdir ve angut kuşu nerede yaşar soruların cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca angut kuşu bilinmeyen yönlerini anlatacağız.

Angut Kuşu Hakkında

Angut kuşu, kahverengi renginde kuyruğu olan beyaz beyaz başlı ve siyah küçük kuyruğa sahip olan bir kuş türüdür. Bu kuş türü görünümüyle herkesin ilgisini çeker. Asil bir duruşları vardır, fakat nesli görünmeyecek kadar azdır. Angut kuşunun boy orantıları ortalama 70 ile 72 santim arasında olur. Erkek ile dişi Angut kuşu dikkatlice bakıldığında birbirinden ayırt edilebilir. Erkek kuşun boynunda siyah bir halka vardır. Dişi olan Angut kuşu ise boyun çevresi başına bağlı olarak daha fazla beyaz renktedir. Bu kuş türünün ömürleri ortalama 10 yıla dayanmaktadır.

Angut Kuşu Nerelerde Görülür?

Angut kuşu nesli çok fazla bulunmayan bir kuş olduğu için, nadir görülür. Dünya’ da farklı bölgelerde görülen bu kuş türü genellikle Avrupa’nın Güneydoğusundan, Çin’e kadar uzanan bölgelerde daha çok görünürler. Kış aylarında ılık iklimlere göç etme imkanı duyarlar ve Güney Asya’ yı tercih ederler.

Angut Kuşu Nerede Yaşar?

Angut kuşu doğal alanlar yaşamayı tercih ederler. Bu kuşlar sazlık bölgelerde görülebilir. Pek evcil sayılmazlar, doğal ortamlarda bulundukları için evcilleştirmek biraz zordur. Sazlık alanları sevdikleri için üreme dönemlerinde de burayı tercih ederler. Evcil olarak besleneceğini düşünürsek, zemin kısmı çim ile kaplanmış tel büyük kafeslerde bakılabilir. Ancak suyu sevdiklerinden ve yüzücü bir kuş türü oldukları için havuz veya su ile kaplı bir alan olmalıdır.

Angut Kuşu Üreme Dönemi?

Bu kuş türünün en önemli özelliklerinden biri de sadakatli olmasıdır. Üreme zamanı geldiğinde çoğu kuşlar, eş ararlar ve çiftleşirler. Ancak Angut kuşu diğer kuşlardan farklıdır. Kendilerine bir eş seçerler, ömürlerinin sonuna birbirlerini bırakmazlar. Sadece tek bir eş isterler fakat eşlerden biri öldüğü zaman bir daha çiftleşme dönemine girmezler. Kuşların ömürleri boyunca yas tuttukları düşünülür. Çiftleşme dönemi Mart ayında olur. Yaklaşık olarak 27, 28 gün kuluçka zamanları vardır. 8 ile 16 arasında yumurta yapabilirler. En büyük özelliklerinden biri olan sadakat huyu günümüzde aslında insanlara örnek olacak niteliktedir.

Angut Kuşu Nasıl Beslenir? Angut kuşları doğada bulunan yeşilliklerle beslenebilir. Ancak fazla yeşillik tükettikleri zaman sindirim sisteminde sorun yaşayabilirler. Mısır, tohum, arpa, buğday gibi şeylerle beslenebilir. Bunlara ek olarak, bazı çeşit kuş yemleri de verilebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here