Ana sayfa Güncel Cüda Ne Demek ?, Cüda Sözcük Anlamı Nedir ?

Cüda Ne Demek ?, Cüda Sözcük Anlamı Nedir ?

2301
0
cuda;cuda-ne-demek;cuda-sozcuk-anlami;cuda-nedir;cuda-anlami;cuda-ne-demektir;cuda-ne-demek-sozluk-anlami

Bu makalemizde cüda konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak cüda ne demek ve cüda sözcük anlamı nedir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca diğer bir ifade ile cüda nedir ve cüda anlamı detaylı olarak sizlere açıklık getirmeye çalışacağız.

Cüda Ne Demek

Cüda kelimesinin dilimizde pek çok anlamı vardır. İstiklal Marşı’mızda da geçen cüda ne demektir sorusunun yanıtı aslında, cümlenin de içinde gizlidir. Bir yerden, çok sevilen bir yerden ayrı kalmak anlamına gelmektedir. Farsça kökenli olan cüda ne demek sorularının yanıtı, birden çok manasıyla aşağıda verilmiştir.

Cüda  Sözlük Anlamı

Cüda ne demek sözlük anlamı olarak farklı kelimelere karşılık gelse de, cüdanın aslında işaret ettiği nokta hep aynıdır.

Bir yerden ayrılmak anlamına gelen bu kelimenin diğer manaları da şöyledir:

  • Cüda anlamı baba evinden ayrı kalmak, çok sevilen bir yerden uzaklaşmak zorunda kalmak anlamına gelir.
  • Hayattan ayrılma anlamına gelen, organların işlevini yerine getirmediği durumlarda ölüm olarak nitelendirdiğimiz mevt anlamına da gelmektedir.
  • Farklı bir anlam olarak da cüda kelimesi, hayvanların otlayabileceği çayır olarak da bilinmektedir.

Genellikle günlük kullanımda unutulmaya başlanmış olan bu kelime, eski şiirlerde ve konuşmalarda karşımıza sıklıkla çıkmaktadır.

Cüda’nın Kullanım Yerleri

Cüda sözlük anlamı gereğince şiirlerde genellikle anlam derinleştirmek ve kafiye uydurmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’mızı yazarken cüda kelimesini kullanarak anlamı derinleştirmiş, uzun uzun anlatmak yerine tek bir kelimede düşüncelerini toplamıştır. Farsça kökene sahip olan cüda sözcüğü, bazen günümüzde yaşlılar tarafından da kullanılmaktadır.

Cüda Kelimesi

Cüda nedir sorusunun cevabı, bir yurttan, babanın evinden ve memleketinden ayrılmış durumda olmaktır. Bu kelime anlamları eskiden yapılan savaşlarda ve memleketten ayrılma durumlarında sıklıkla kullanılmıştır. Yoğun duyguları ifade eden bu kelime sayesinde eski şairlerimiz kendilerini rahatlıkla ifade ederek bizlere şiirler bırakmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here