Ana sayfa Güncel Distansiyon Nedir?, Abdominal ve Gastrik Distansiyon

Distansiyon Nedir?, Abdominal ve Gastrik Distansiyon

2613
0
distansiyon-nedir

Distasiyon nedir veya ne demek isimli makalemizde sizlere bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca mesane, gastrik ve abdominal distansiyon nedir sorularını yanıt bulmaya çalışacağız.

Distansiyon Nedir?

Günümüzde insanlar distansiyon kelimesini duyduğunda distansiyon ne demek diye birbirine sormaktadır. Çünkü ne anlam ifade ettiğini bilmemektedir. Distansiyon organlarımızda oluşan basınç nedeni ile karın bölgesinde meydana geren şişme, gerilme durumunu ifade etmektedir. Midemizin veya karnımızın şiş olduğu durumları da dispansiyon örneği olarak gösterebiliriz. Distansiyon nefes alıp vermemizde ve tuvalete çıkmamızda etkilidir.

Distansiyonun Tıptaki Anlamı Nedir?

Genel olarak distansiyon nedir tıp aralarında karşımıza hep aynı şey çıkmaktadır. Distansiyonun tıp alanındaki karşılığı şişkinlik hali veya gerginlik halidir. Distansiyon tıpta sık kullanılan kelimelerden biridir. Sağlığımız açısından da önemli bir kavram olan distansiyon organlarımızda meydana gelen basınç nedeni midede veya karında meydana gelen genişleme, şişkinlik durumudur.

Abdominal Distansiyon

Distansiyonun bir çeşidi olan abdominal distansiyon karın çevresinde meydana gelen şişkinlik durumudur. Nedenine baktığımızda birçok nedeni olabilir, bunlardan bir tanesi de hava veya sıvı birikmesidir. Mide hastalıkları da karında şişkinliğe neden olabilmektedir. Bunun yanında gereğinden fazla yemek yeme, yemek yeme esnasında çok fazla hava yutmak, kabız olma hali, kalp krizi geçirmek vb. nedenler de abdominal distansiyona neden olmaktadır.

Mesane Distansiyonu

Günümüzde mesane distansiyonu karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bu yüzden insanlar internet üzerinden mesane distansiyonu nedir diye araştırma yapmaktadır. Mesane distansiyonu mesanede şişkinlik meydana gelmesidir. Tedavisi olan bir hastalıktır. Fakat tedavi edilmezse mesaneye vereceği zarar artacaktır.

Gastrik Distansiyon

Distansiyonun çeşitlerinden bir tanesi de gastrik distansiyon olmaktadır. Gastrik distansiyon midede oluşan şişliği ifade etmektedir. Hava gastrik distansiyonun oluşma nedenidir. Bunun yanında her gastrik distansiyonun abdominal distansiyona yol açacağını unutmamamız gerekmektedir. Fakat aynı şey abdominal distansiyon için geçerli değildir.

Yani her abdominal distansiyon gastrik distansiyona neden olmaz. Gereğinden fazla yemek yeme durumunda gastrik distansiyon ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda midede oluşan gaz sıkışması da gastrik distansiyona neden olmaktadır. Fakat bunun tehlikesi yoktur. Geğirdiğinizde veya gaz çıkardığınızda rahatlama olacaktır.

Yine de tehlikeli değil diyerek tedbirsiz davranmamalıyız. Yediğimiz yemek miktarına dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda yemek yediğimiz esnada çok fazla hava yutmamaya özen göstermemiz gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here