Ana sayfa Güncel Elfida Ne Demek?, Elfida Nedir?

Elfida Ne Demek?, Elfida Nedir?

2030
0
elfida-anlamı

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza elfida ne demek veya nedir sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Ayrıca elfida kelime anlamı ne olduğunu anlatacağız.

Elfida Nedir?

Elfida kelimesi dilimize Arapçadan girmiş olan kelimelerden birisidir. Bilindiği gibi Osmanlı döneminden yakın bir ilişkimiz olduğu için ve yakın bir coğrafyanın iki kültürü olduğumuz için Arapça ve bizim dilimiz arasında pek çok kelime benzerlik gösterir. Bu kelimelerden birisi de elfida kelimesidir.

Elfida nedir diye bir arama yaparsanız karşınıza ilk çıkacak kelime vazgeçme kelimesidir. Herhangi bir şeyi bırakma, ondan vazgeçme ve ondan feragat etme elfida anlamı için yapılan açıklamalardır. Elfida kelime anlamı olarak tamamen gözden çıkarma ve umudunu kesme demektir. Yani herhangi bir şeye dair sizin tamamen vazgeçtiğiniz anlamına gelir.

Elfida Kelimesinin Kökeni

Elfida anlamı nedir diye yazınca karşınıza ilk vazgeçme ve feda etme gibi kavramların gelmesi kelimenin içerisindeki “fida” köküyle de ilgilidir. Bu kök herhangi bir şeyi feda etme demektir, burada feda kelimesi fida olarak yazılıyor. Feda etme ve verme kelimesi de aynı anlamda kullanılıyor. Yan elfida kelimesi sizin bir şeyi verdiğiniz anlamına geliyor. Bu kelime aynı zamanda bir özel isim olarak kullanılıyor.

Elfida ismi genelde kız çocuklarına verilen bir isim. Aynı zamanda bu ismi taşıyan bir şarkı da bulunuyor. Haluk Levent’in söylediği bu şarkı dinleyicileri tarafından çok beğenilir. Hikayeye göre şarkı da amansız bir hastalığa yakalanan küçük bir kızla ilgilidir ve “ondan vazgeçmeme” anlamında ismi Elfida’dır.

Elfida Şarkısının Hikayesi

Şarkıda hikayesindeki kız çok küçüktür ve tedavisi olmayan kelebek hastalığına yakalanmıştır. Bu acıklı hikayede vazgeçilemeyen ya da feda edilmesi ok zor olan bir kız çocuğudur.

Şarkının sözleri son derece etkileyici olmakla birlikte dinleyen herkes beğenmiştir. Özellikle de “omzumda iz bırakma yüküm dünyaya yakın” dizeleri herkesi etkilemiştir. Henüz dört yaşında bu dünyayı bırakmak zorunda kalan ve ailesinin kendisinden vazgeçmek zorunda kaldığı Beyzanur Haluk Levent’i çok etkilemiş ve bu şarkıyı söylemiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here