Ana sayfa Güncel Fenotip Nedir?

Fenotip Nedir?

2275
0
fenotip-ne-demek

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza fenotip nedir ve fenotip çözümlemeleri nelerdir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca fenotip ve genotip arasındaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Fenotip Ne Demek?

Sizlere fenotip nedir kısaca anlatalım. Fenotip bir canlının genlerinin fiziki görüntüsüdür. Örneğin; saç rengimiz.

Fenotip İle Genotip Arasındaki Fark Nedir?

Daha detaylı olarak fenotip ve genotip nedir ve genotip farkını bir örnek ile açıklayalım. Fenotip canlının dış görünüşü, genotip ise bilimsel anlamda görünüşüdür. Fenotip; zamanla var olan ya da yitirdiğimiz genetik görüntümüz sebebi ile değişebilir. Genotipte var olan fenotipimizi yitirmiş olabiliriz. Birbirini tamamlayıcı olan fenotip ve genotip bizim genlerimizin adeta şifresidir.

Fenotip ve Genotipi Örnek İle Açıklamak

Örneğin; bir kaza geçirdiğinizde kaybettiğiniz bacağınız, genotip olarak var olan, fakat fenotip olarak varlığını yitirmiş yani genotipini kaybetmiştir. Buradan anlaşılacağı üzere fenotip genotip gibi var olan genetik kodlar ile nitelendirilmez. Değişiklik gösterebilir.

Ayrıca Genotip nedir? konusunu merak ediyorsanız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Fenotip Testi

Kişiler; genetik olarak soyaçekim yolu ile kalıtsal genlere sahip olur. Fenotip testi ile tüm fiziki özelliklerimiz değerlendirilerek hangi ırktan geldiğimiz tahmin edilebiliyor. Hangi ırktan geldiğimizin kesin sonucu ise fenotip çözümlemeleri sonucunda değil, genotip analizi sonucu ortaya çıkar.

Fenotip Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

Özel bir test olan fenotip testi hastalıkların teşhis ve tedavisinde oldukça önemli bir yöntemdir. Fenotipleme ile kişiye özel tedavi ve ilaç uygulanmasında oldukça ilerleme kaydedilmektedir.

Fenotipleme Nasıl Uygulanır?

Fenotipleme aslında genotipleme yönteminin tamamlayıcısıdır. Genotipleme yapılacak hastadan kan veya herhangi bir dokudan alınan örnek üzerinden dna, rna izolasyonu gerçekleştirilir. Alınan örneklerden genotipleme ve ekspresyon düzeylerinin tespiti için çeşitli çalışmalara başlanır, bu yol ile fenotip ne demek kişisel fenotipimiz nedir uygulamalı görmüş olursunuz.

Fenotipleme ve Genotipleme Sonucu Ne Anlama Gelir?

Genotip sonuçları, fenotipe öncülük yapar, tamamlar ve net bir sonuç ortaya çıkarır. Bu şekilde hastaların ihtiyacı olan tedavi ve ilaç kişiye özel olarak tespit edilir. Günümüzde laboratuvar ortamında yapılan fenotip testi bazı ufak değişiklere uğraması sonucu farklılık gösterebilir. Bu tür durumlarda yapılan tedavi ve ilaç uygulamaları da değişikliğe uğrayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here