Ana sayfa Güncel Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır?

Göktürkçe Türk Yazısı Nasıl Yazılır?

2287
0
göktürk-türk-yazısı

Göktürkçe Türk yazısı nasıl yazılır sorusunun cevabını bu makalemizde vermeye çalışacağız. Ayrıca Göktürk Türk yazısı hakkında bilgiler vereceğiz.

Göktürkçe Türk Yazısı

Tarihi incelediğimizde Göktürkçe Türk yazısı Göktürk yazıtlarında, Türüt olarak geçen anlamında ve o kelimenin Türk olduğunu nitelendirmektedir. Eski tarihte ki, Bilge Kağan Anıtı gibi Orhun anıtları incelediğinde üzerinde Türk kelimesi geçmektedir. Göktürkçe Türk kelimesinin yazılış biçimi ile günümüzde hızlı yayılmış ve aktif bir şekilde Türk yazısı Göktürkçe yazısı kullanılmıştır. Türk Göktürkçe, Orhun anıtlarına ait bir alfabedir. Hatta eski Türk Boyları bu yazıyı kullanmışlardır. Göktürk Türk yazısı alfabesinde toplam 38 harf bulunmaktadır. Bu harflerin 4’ü ünlü harflerden, diğer 34’ü ise ünsüz harflerden oluşmaktadır.

Göktürk alfabesi Türk yazılışı yönü, soldan sağa yazılış şeklindedir. Okunurken de Göktürkçe Türk yazılışı gibi soldan sağa şekilde okunmaktadır. Alfabe de yazılırken hiçbir şekilde büyük, küçük harf uygulamaları bulunmaktadır. Orhun yazıtlarında kullanılan bu Göktürk alfabesi sadece burada değil, bunun dışında Bulgarlar, Hazarlar, Sekeller ve Peçenekler gibi farklı uygarlıkta ki kişiler de kullanmıştır. Dolayısıyla Göktürkçe Türk yazımı Asya’dan Avrupa’ya kadar taşınmıştır. Yazarken bir miktar zor olacağından, insanlar kopyala yapıştır yöntemiyle bu yazıyı kullanmaktadır.

Türk Yazımı

Göktürkçe alfabenizi ve dilinizi geliştirmek için, öncelikle eski anıtlarda ki yazıları okuyarak bilginizi genişletebilirsiniz. Göktürk yazımı için kullanılan tüm işaretler, ‘’ük’’ veya ‘’ök’’ sesleri ile okunmaktadır. Bu işaretlerin böyle ifade edilmenin başlıca sebebi, ilk zamanlarda insanlar Türk olarak değil, Türüt olarak ifade etmesinden kaynaklanmaktadır. Yani Türk Göktürkçe dilde ilk zamanlar 2 heceli olarak okunmaktaydı.

Türk Kelimesinin Doğru Yazımı

Göktürkçe Türk yazımı için, ülkemizde kullanmış olduğumuz bilgisayarların klavyesinden, farklı tuşları birleştirerek yazabilirsiniz. Öncelikle Göktürkçe Türk yazımını yapabilmeniz için Göktürkçe hakkında biraz bilgiye sahip olmalısınız. Çünkü hangi işaretin hangi konuma gelebileceğini bilmelisiniz. Hatta günümüzde Göktürk alfabesi Türk yazımı, uzmanlar tarafından yazıldığı ve 2 şekilde yazıldığı belirtilmektedir.

İlk Göktürk alfabesi Yulig Tigin tarafından kullanılmış olup, Türük kelimesi törü yani türemek kökünden hayatımıza gelmiştir. Tabi zaman içerisinde Göktürkler bu ifadeyi değiştirerek Türk olarak kullanmaya başlamışlardır. Dolayısıyla günümüze kadar ifade bu şekilde gelmiştir. Alfabenin doğru yazılımı Göktürk döneminden sonra ki dönemlerde başlamıştır. Çünkü bazı kaynaklar ifadeyi farklı şekilde yorumlamaktadır.

İlk Türk Alfabesi

Göktürk alfabesi, ilk Türk alfabesi olarak kullanmıştır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bakıldığında, 19. Yüzyılın sonlarında yapılan araştırmalar ile ortaya çıkmıştır. Ardından Göktürk döneminden kalan yazılar ile daha kolay okunmaya başlamıştır. Ülkemizde insanların çoğu, Türk yazısı olan Göktürkçe yazısını epeyce merak etmektedir.

Hatta Danimarkalı Wilhem Thomsen adlı bir bilimcinin yaptığı araştırmalar doğrultusunda, yazıtların anlamlarını çözmüş ve tamamen Türklere özel bir alfabe olduğunu nitelendirmiştir.

Eğer bilgisayarınızdan bu dili araştırıp yazmak istiyorsanız, kısal yol ifadelerini kullanabilirsiniz. Ancak yazarken zorlanan kişiler için de kopyala- yapıştır alternatifini değerlendirebilir. Böylece istediğini metni dakikalar içerisinde Göktürk dilinde yazabilirsiniz. Böylece Göktürkçe Türk kelimesinin yazılışı şeklini de öğrenmiş olduk.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here