Ana sayfa Buluş Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur?

Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur?

3175
0
kahverengi-hangi-renklerin-karışımı

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza kahverengi nasıl elde edilir veya kahverengi hangi renklerden oluşur sorularını cevaplayacağız. Ardından kahverengi hangi renklerin karışımı ile oluştuğunu anlatacağız

Kahverengi Hangi Renklerle Oluşur?

Kahverengi saçtan kıyafete kadar, pek çok noktada sevilerek kullanılan bir ton. Adından da anlaşılacağı üzere kahvenin rengi olan bu ton, aslında isim olarak diğer renklerden biraz farklı. Hatta ‘kahverengi bir renk ise kahve ne renktir’ klişesi bile bunu destekler. Ancak ismine takılıp hiç de küçümsememek gereken bu ton, birden fazla rengin bir araya gelmesi ile oluşuyor. İşte o çok merak edilen kahverengi hangi renklerle oluşur sorusunun yanıtı.

Kahverengiyi Oluşturan Ara Renkler

Kahverengi, birden fazla rengin kombin yapması ile ortaya çıkar. Bu renklerin yoğunluğuna bağlı farklı tonlarda kahverengi elde etmek mümkündür. Üstelik hangi renkle hangi rengi karıştırırsak kahverengi olur sorusuna vereceğimiz yanıt da tek değil. Şöyle ki aşağıdaki renk kombinasyonları ile farklı tonlarda kahverengi elde etmek mümkün;

– Yeşil ile kırmızı karıştırılarak,

– Turuncu ile mavi karıştırılarak,

– Mor ve sarı karıştırılarak,

Burada kullanılan yeşil, mor ve turuncu ara renktir. Daha doğru bir ifade ile hangi renkle hangi renk karışırsa kahverengi olur sorusuna ara renkler ile verilebilecek bir yanıttır.

Kahverengiyi Oluşturan Ana Renkler

Ana renkler, doğada bulunan ve herhangi birkaç rengin bir araya gelmesi ile oluşturulamayan renklerdir. Mavi, sarı, kırmızı gibi renkler ana renklerdir. Kahverengi bir ana renk olmadığı için ana renklerin bir araya gelmesi ile elde edilebilir. Yani kahverengi hangi renklerin karışımı ile olur sorusuna yalnızca ara renkler ile yanıt vermek doğru olmayacaktır.

Ara renk kombinasyonlarının dışında, 3 ana renk karıştırılarak da kahverengi elde etmek mümkündür. Aslında bu kahverengi hangi 3 renkten oluşur sorusunun da yanıtıdır. Bu renkler kırmızı, sarı ve mavidir. Elbette sarıyı fazla kullanmak daha açık, diğer iki rengi fazla kullanmak ise daha koyu bir kahverengi elde etmemizi sağlayacaktır.

Kahverengi Nasıl Elde Edilir

Hangi renkleri karıştırırsak kahverengi olur sorusu yanıt buldu. Ancak bu renklerin nasıl karıştırılacağı konusunda soru işaretleri hala var. Eğer ana renkler ile kahverengi oluşturulacak ise 3 rengi aynı anda karıştırmak doğru olmayacaktır. Pürüzsüz ve tam tonunda bir kahverengi için öncelikle kırmızı ve maviyi karıştırmak gerekir. Daha sonra da istenilen kahve tonunu yakalayana kadar sarı karıştırılmalı.

Renklerin palet üzerinde, kalın bir fırça yardımı ile pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırılması gerekir. Guaj boya çalışmalarında, açık bir kahve tonu elde etmek için bu renklere biraz da hardal tonu eklemek mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here