Ana sayfa Güncel Kanıksama Nedir?, Kanıksama örnekler Nelerdir?

Kanıksama Nedir?, Kanıksama örnekler Nelerdir?

2357
0
Kanıksama-Ne-demek

Bu makalemizde siz okurlarımıza kanıksama nedir veya kanıksama ne demektir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca kanıksama örnekleri ve cümleleri sizlerle paylaşacağız.

Kanıksama Ne Demek?

Kanıksama anlamı nedir diye incelediğimizde, kanıksama, bir kişilerin herhangi bir konuya veya olayda olumsuz tepkiler olmasın halinde, üzerinden belli bir süre geçmesinden sonra tepki göstermeme durumu olarak söylenebilir. Hatta en özet haliyle kanıksama ne demektir dersek, sıkça tekrar edilen şeylere artık alışma durumu tanımıyla bir kere de özetleyebiliriz. Kanıksama kelime anlamı hemen hemen duyarsızlaşma durumu gibi örnekleyebiliriz.

Günlük yaşantımızdan da hoşuma gitmeyen birçok durum meydana gelmektedir. Bu noktada artık duruma alışılarak hiçbir şekilde tepki göstermemeye başlıyoruz. Öncelikle tepkimizi gösteriyoruz ancak zaman içerisinde bu olumsuz durumlara tepki vermemeye başlıyoruz.

Hatta ilk başta bazı olumsuz durumlar bir kerede kabullenilmez. Bu yüzden gösterilen tepkilerin işe yaramayışını gördüğümüzde artık tepkisiz kalmaya devam etmekteyiz. Bunu bir kabulleniş olarak var sayarsak işte tam bu noktaya kanıksama denmektedir. Tepkisiz kalarak duyarsız bir hala gelmiş olmaktayız. En güzel tanımlamayı da bu şekilde yapmış olduk.

Kanıksamak Anlamı

Kanıksamanın kelime anlamını daha anlaşılır olması için bir örnek verelim. Ülkemizde son zamanlarda sıkça terör haberleri verilmektedir. İnsanlar başta duruma tepki göstererek üzüntülerini dile getirmektedirler. Ancak bu zaman içerisinde sıkça karşımıza çıkmasından dolayı artık biraz daha tepkisiz bir durumla karşılaşmaktayız. Her anlamda tabii ki asla hafife alınacak bir konu değildir. Kanıksama kelime anlamını bu örnekle daha iyi anlamlandırmış olduk.

Aslında kanıksama anlamım tamamıyla insan aklıyla oynamak demektir. Algı yönetim tekniği de diyebiliriz. Çünkü insanların davranışlarını, manevi değerlerini veya hassasiyet durumlarını değiştirme asla bir kerede olamaz. Bunun için önceden ufak detaylarla konuya alıştırılır. Böylelikle insanlar karşılarına gelebilecek durumlarda daha az tepki gösterir veya hiç tepki göstermeyecek hale gelirler. Buda resmen bir algı yöntemi sunmaktadır.

Algı Yönetimi

Artık bu durumu insanlar kanıksayan kişileri kolaylıkla oltaya getirebilmişlerdir. İnsanlar karşılarına olumsuz bir şey çıktığında kesinlikle bir kerede kabullenemez bunun için öncelikle yavaş yavaş idrak etmeleri beklenir. Kanıksamanın en iyi faydasını aslında burada görmüş oluyoruz. Hatta bir hikaye de örnek verecek olursak; bir kurbağayı kaynayan bir kazanın içerisine attığınızda kurbağa ilk refleksiyle kaynayan suyun içerisinden çıkıp kurtulacaktır. Ancak siz eğer kurbağayı önce soğuk su dolu olan bir kazanda yavaş yavaş ısıtarak suyun ılık hali ile sakinleştirir ve alıştırırsanız bir süre sonra ani refleksini kaybederek kurbağa maalesef ki yanarak ölmektedir. İşte kanıksama durumunu daha iyi anlatan örneklerden birisi bu olacaktır.

Kanıksama Örnekleri

Günlük hayatımızda da kanıksama anlamına çok fazlasıyla şahit olmaktayız. Bizler daha iyi anlayabilmeniz için birkaç kanıksama örnekleri daha derlemek istedik.

Bunlar;

  • İnsanlar artık doğal gaz faturasının zam almasına şaşırmaz hale gelmiştir.
  • Üniversitedeyken akşamları makarna olmasını artık kanıksamıştık.
  • Okulda İngilizce dersinden zayıf almayı artık kanıksamış ve sınıfın en kötü notunu aldığı halde gülmeye devam ediyordu.
  • Ona sorduğum sorulara yalanlarla cevap vermesine ve yalanla işleri halletmesini artık kanıksamıştık.
  • İş yerimizde son zamanlarda sürekli birileri işten çıkarılıyordu bu durumu artık alışmıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here