Ana sayfa Güncel Kayın Ağacı ve Kayın Ağacının Özellikleri

Kayın Ağacı ve Kayın Ağacının Özellikleri

2808
0
kayin;kayin-agaci;kayin-agaci-nedir;kayin-agaciı-ozellikleri-nelerdir;kayin-agaci-nerede-yetisir;kayin-agaci-yapragi;kayin-agacı-fidani;kayin-agacinin-faydalari;kayin-agacı-ne;Kayin-odunu;kayin-cesitleri

Kayın ağacı konulu yazımızda sizlere kayın ağacı nedir? ve kayın ağacı özellikleri nelerdir? soruların cevabını arıyor olacağız. Ayrıca kayın ağacı nerede yetişir? ve kayın ağacı yaprağı hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Kayın Ağacı Nedir ?

Kayın ağacı; kayıngiller familyasının Fagus (Kayın ) cinsine ait bir ağaçtır. Ülkemizde Akhuş olarak da bilinmektedir. Değerli bir orman ağacı çeşididir ve olgun ağaçlar grubuna girmektedir.

Kayın agacı kullanım alanlarına bakıldığında geniş bir yelpazeye sahiptir. Sağlık ve güzellik alanında pek çok yarar sağlarken birçok ürünün yapımında da kullanılmaktadır. Söz gelimi; oyuncak, marangoz tezgahları, sandal, fırın kürekleri, maden direklri gibi bir çok ürün saymak mümkün. Masa ayakları ve iskemle ayakları yapımında tercih edilir. Özellikle odunu ile ünlüdür. Odunu son derece ağır ve serttir. Ancak; buna karşın çok kolay işlenebilmektedir.

Kayın ağacı meyvesi; kayın kozalağıdır. Dört çenetli bir kabuğun içinde sivri köşeli üçgen şeklinde bir ya da iki tohum bulunmaktadır. Kayın ağacı yaprağı tabanında her yıl dökülen özellikte pullu kulacıklar yer alır. Çiçeklenmesi çok erken olur. Yapraklar oluşur oluşmaz başlar. Yağ bakımından çok zengindir. Bu özelliği ile hayvan yemi olarak kullanılır.

Doğadaki sistemin korunması için kayın ağaçlarının önemi büyüktür. Doğal sistemin korunması ve bozulmaması için kayın ağaçlarına gereken önemin verilmesi gerekir.

Kayın Ağacı Özellikleri

Kayın ağacı özellikleri şöyle sıralanabilir;

– Kayın ağaçları, uzun boylu olmakla beraber gösterişli yapıdadırlar. İç odun ve dış odun renkleri aynıdır. Genelde orta göbeğe kadar beyaz renklidir. Bazen göbeğe yakın az bir kısmı kahverengi renkte olabilir. Kayin agaci sıkı ve ince yapılıdır.

– Açık havada dayanıksız olmakla beraber hemen çürür. Kururken çatlar.

– Gövdesi, kaygan ve kayın ağacı rengi; gri renklidir. Yüksek ve düz yapıya sahiptir. Dişi ve erkek çiçekleri ayrı ayrı bulunmaktadır. Ayrıca; gövdesi serttir.

– Kayin agaci yaprağı uçları sivri, ince tüylüdür. Yaprak kenarları girintili yapıdadır ve püskül şeklindedir.

– 700 yıl ömürleri bulunmaktadır. Ömürleri süresince boyları 40 metreyi bulabilmektedir.

– Doğaya saldıkları oksijen ile de insanların sağlıklı nefes almasını sağlayan özelliği vardır.

– Kayın agacı bir diğer özelliği de meyveli olmasıdır.

Kayın ağacı fidanı, meyvesi ve yaprakları şifa kaynağıdır. Kayın ağacı yaraları bakımından birçok sağlık sorunun da bitkisel çözüm ve doğal bir reçetedir.

Kayın Ağacı Türleri

10 türde bulunmaktadır. Bunlar Japon kayını, Mavi Japon kayını, Çin kayını, Güney Çin kayını, Tayvan kayını, Amerikan kayını, Meksika kayını, Avrupa kayını, Parıltılı kayın ve Doğu kayını şeklinde oluşmaktadır.

Kayın ağaçları pek çok toprakta verimli bir şekilde yetişebilirler. Kış mevsiminde yapraklarını dökerler. Çok gölge veren bir ağaçtır. Kayın odunu için ve süs bitkisi olması içinde yetiştirilebilmektedir. En çok tercih edilenleri erguvan kırmızısı renginde olan çeşitleridir. Aynı zamanda dalları yerlere kadar uzanan kayın çeşitleri de mevcuttur.

Kayın Ağacı Nerede Yetişir?

Ülkemizde genel olarak; Ege, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir. İdeal yetişme alanları; kumluk ve humuslu topraklar, hafif topraklar, kireçtaşlı topraklarda ormanlık alanlardır.

Kayın Ağacının Faydaları

Kayın ağacının faydalarına gelecek olursak. Kabukları kaynatılarak tüketilirse astım ve bronşit gibi kronik sağlık problemlerine iyi gelir. Kayın ağacının yaprakları, diş ağrısı yaşayanlar için doğal bir çözümdür. Romatizma ve eklem hastalıklarında da kullanılmaktadır. Kayın ağacının faydaları sade bu kadarla sınırlı değil. Aynı zamanda cilt sağlığı ve cilt güzelliği içinde kayın agacı önerilmektedir.

Güzellik alanında da adından bahsettiren kayın ağacının yapraklarının yanı sıra kabukları kaynatıldığında elde edilen su ile cilt temizliği yapılmaktadır. Ciltlerde bulunan çil ve leke gibi problemlerin çözümü olarak da kayın ağacından elde edilen su önerilmektedir. Zira cilt lekelerinde kesin çözüm sağlamaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here