Ana sayfa Mobil Android Klavyede Olmayan Harfler Nasıl Yapılır?

Klavyede Olmayan Harfler Nasıl Yapılır?

2444
0
klavyede-olmayan-harf

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza klavyede olmayan şekilli harfler konusuna değineceğiz. Ayrıca A’dan Z’ye klavyede olmayan harfleri anlatacağız.

Klavyede Olmayan Harfler

Teknoloji hayatımızın her alanına girmiş durumda. Öyle ki bazen sağlık problemi nedeniyle nefes almak için bile teknolojiye ihtiyaç duyulmakta. Bu teknoloji çağında bilgisayar ve telefon gibi klavyeli aletlerde hayatımızın bir parçası olmuştur. Herkesin hakim olduğu klavyelerde klavyede bulunmayan harfler vardır. Tüm harflerin klasik şekillerinin yanında a dan z ye klavyede olmayan harfler bulunmaktadır.

Klavyede Olmayan Semboller Nelerdir?

Harfler dışında diğer bazı sembollerde klavyelerde bulunmamaktadır. Normal harflerin dışında klavyede olmayan şekilli harfler normal harflerin daha süslü şeklidir.

Klavyede olmayan semboller şunlardır;

  • Standart klavyede Latin alfabesi dışında kullanılan alfabelerin harfleri yoktur.
  • Klavyelerde belli para birimleri dışında diğer ülkelerin para birimi sembolleri yoktur.
  • Matematik gibi bazı bilim dallarına ait semboller yoktur.
  • Ölçü birimlerine ait kısaltma semboller yoktur.
  • Romen rakamları yoktur.
  • Mesleki unvanların kısaltma biçimleri yoktur.

Aynı zamanda kullandığımız normal harflerin klavyede olmayan değişik harfler şeklinde de farklı görünümlü halleri vardır. Bunları da standart klavyeler içermemektedir. Bunların yanında klavyelerde bazı harflerin klavyede olmayan küçük harfler biçimi de vardır.

Klavyede Olmayan Bazı Semboller ve Şekiller Nasıl Yapılır?

Standart klavyede olmayan harfler nasıl yapılır bulabilmek için birkaç seçenek vardır. Bu şekiller internet ortamında bazı siteler tarafından sayfalarında hazır bulunmaktadır. Buradan kullanılmak istenilen semboller kopyalanabilmektedir. Bunun dışında bazı işletim sistemlerinde yazı şekilleri için yapılmış kısayollar bulunmaktadır.

Bu kısayol verileri “Charmap” haritasına işlenmektedir. Charmapi açmak için başlat menüsündeki çalıştır komutu kısmına charmap yazıp onaylamak gerekir. Kullanıcılar buradan istedikleri şekilleri, sembolleri ve harfleri kopyalayıp kullanabilmektedir.

Aynı zamanda bazı sembollerin klavyede görünen kısımları dışında kısaltma kodları ile yapılan halleri de vardır. Nota sembolleri, cinsiyet sembolleri, çiçek sembolleri gibi şekillerin kısaltma kodları da internet ortamında kolaylıkla bulunabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here