Ana sayfa Mobil Android Klavyede Olmayan Semboller Nelerdir?

Klavyede Olmayan Semboller Nelerdir?

332
0
Klavyede-bulunmayan-Semboller

Klavyede olmayan semboller konusunu bu makalemizde  değineceğiz. Ayrıca klavyede bulunmayan semboller neler olduğunu anlatacağız.

Klavyede Bulunmayan Semboller

Klavye: bilgisayar veya telefonda bulunan yazı yazmaya, sembol eklemeye yarayan bir araçtır. Bilgisayarlarda klasik klavye bulunurken telefon, tablet gibi dokunmatik cihazlarda sanal klavye bulunuyor. Sembol ise bir işin ya da nesnenin yerine kullanılabilen istediği kavramı vurgulamaya yarayan işaretlerdir. Her geçen gün klavyelere yeni şekiller ve semboller eklense de eksik olan daha birçok semboller bulunuyor. Klavyede bulunmayan semboller kullanılan cihazlara göre değişiyor.

Klavyede Olmayan Semboller Listesi

Tik İşaretleri

Müzik Sembolleri

° ø ؂

Kalp İşaretleri

۵

Satranç ve Kart Sembolleri

Hava Durumu

° ϟ

Para Birimi

¢ $ £ ¥ ฿ ¤ ƒ

Cinsiyet

ü Ü ت ϡ Ѷ Ӫ ӫ

Kesirli Sayı

½ ¾ % ‱ 

Karşılaştırma

Sesletim 

ʌ ɑ: æ e ə ɜ: ɪ i: ɒ ɔ: ʊ u: a ɪ a ʊ e ɪ o ʊ ɔ ɪ e ə ɪ ə ʊ ə ʃ t t ʃ θ ð v w z ʒ d ʒ

Yunan Harfleri

αβγδεζηθικλμνξοπρςστυφχψωΑΒΓΔΕΖΗΘΙΚΛΜΝΞΟΠΡΣΤΥΦΧΨΩ

Yuvarlak

Üçgen

Hukuk ve Yasa

©®§

Yön

︿«»

Bilgisayar Klavyesinde Bulunmayan Semboller

Bilgisayar klavyesi eski tip bir klavye çeşidi olduğu için yeni sezon sembollerin çoğunu içermiyor. Bilgisayar klavyesinde genellikle sayı ve harf sembolleri ile noktalama işaretleri bulunuyor. Klâsik klavye olmayan semboller ise renkli veya renksiz olabilen görsel sembollerdir.

Bilgisayar klavyesi genellikle yazı yazmak için kullanıldığı için bu tip sembollere yer verilmemiştir. Ancak günümüzde yüz emojileri yapabilmek için noktalama işaretleri kullanılıyor. Bilgisayardaki klavye Microsoft Word ve Office gibi dosyalara yazı yazmak, arama motorlarında konu araştırmak için kullanılmıştır.

Google’da tüm dünyanın kullandığı ortak arama motorlarından birisidir. Google klavyede olmayan semboller klasik klavyede bulunmayan semboller ile aynıdır. Çünkü burada sadece araştırma yapmak için kullanıldığı için farklı sembollere gerek duyulmaz.

Yıldız

Astrolojik

Noktalama

·ʹʺʻʼʽʾʿˀˁ˂˃˄˅ˆˇˈˉˊˋˌˍˎˏːˑ˒˓˔˕˖˗˘˙˚˛˜˝˞ˠˡ¿

Ok İşaretleri

Matematiksel

πΣ

Rakamsal

¹²³

Telefon Klavyesinde Bulunmayan Semboller

Telefon klavyesi biraz daha geliştirildiği için klasik klavyede bulunan sembollerin yanında yeni semboller de eklenmiştir. Bunlar yüz emojileri, meyveler, çiçekler, yiyecekler, mutfak eşyaları, evler, bayraklar, spor, taşıt araçları, kalp, değişik yazı şekilleri, yön işaretleri gibi birçok sembol çeşitleri bulunuyor. Ancak bunlar genellikle mesajlaşmak için kullanıyor.

Telefon klavyesinde olmayan semboller ise kesir sayıları, roma rakamları, yön işaretleri, matematiksel semboller, teknik sembolleri, hukuk, müzik sembolleri gibi birçok semboller bulunmuyor. iPhone klavyede olmayan semboller ise diğer telefonlarda bulunmayan semboller ile hemen hemen aynıdır.

Teknik

Kare Sembolleri

Doğrusal Çizgi

Köşe

˩˥
˦˧˨

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here