Ana sayfa Güncel Meditasyon Nedir?, Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon Nedir?, Meditasyon Nasıl Yapılır?

1919
0
Meditasyon-Nasıl-Yapılır

Meditasyon nedir veya ne demek sorusunun cevabını bu makalemizde veriyor olacağız. Ayrıca meditasyon nasıl yapılır ve meditasyon ne işe yarar sorularını da yanıtlayacağız.

Meditasyon Ne Demek?

Meditasyon nedir sorusu ile başlayacak olursak. Çağın ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte biz insanlarda değişkenlik gösteriyoruz yani yaygın tabirle çağa ayak uyduruyoruz. Bu durum olumlu olarak nitelendirilse de aslında tam da öyle değil. İnsanlarla olan iletişimimizin azalması, çoğu şeye karşı kaygısız olunması, her işimizin elektronik ortamlardan halletmemiz,  genel olarak insanlara olan ihtiyacımızın çok azalması bizi tekliğe, yalnızlığa iter.

Kimi insan yalnızlıktan memnun gibi görünse de aslında zihnimiz ve ruhumuz sinyalini veriyor. Yanımızdaki insan konuşurken odaklanamamak ya da dinliyormuş gibi yapmak, zihnimizin içinde birden çok düşünce olması sebebiyle kafamızın içindeki sesleri susturamamamız  ,  ruhumuzun ihtiyacını karşılayamayarak boşluğa düşmek gibi.

Nasıl ki sağlıklı yaşam için yemek ve su ihtiyacımızı karşılarsa, ruhumuzu doyurmak, zihnimizi boşaltmak, kendi içimize dönüp özümüzü bularak huzura erişmemiz için de meditasyon devreye girer.

Meditasyon, sessiz ve sakin kalarak zihnimize odaklanıp derin nefes alıp verme tekniklerini uygulayarak kişinin kendi içine dönüp olumsuzluklardan arındırmasıdır. Kısa bir sürede olsa düşünmeye ara vererek zihnimize hükmetmektir maneviyata dönerek huzura erişmektir.

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyon nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak. Dik pozisyonda oturup,  gözümüzü kapatıp dikkatimizi nefes alış verişimize vererek,  zihnimize odaklanıp birden fazla karışık düşünceler yerine olmak istediğimiz  yeri, olmasını istediğimiz her güzel şeyi düşünmek yeter. Bu derin düşünme için çok fazla zaman ayırmaya gerek yoktur yani bizlerin zamanından çok fazla bir şey alıp götürmez 5-10 dakika bile yeterli olmaktadır. Tabi istenilen süre kadar da yapılabilir.

Bunun haricinde yıldızları izlemek , sabah kahvesini içerken o kahveden aldığımız enfes tadın ve bizde yarattığı o muhteşem duygunun farkına varmak,yürüyüş veya koşu yaparken her adımımızın zemine nasıl karşı koyduğunu hissetmek gibi her gün yaptığımız ama derin düşünemediğimiz ezbere yaptığımız bir sürü aktivite meditasyon sınıfına girmekte.

Her insan hayat koşuşturmalarını belli zaman aralıklarında bir kenara bırakmayı bilmeli, kendi içine dönerek huzuru bulmalı, arındırmalı tüm negatif düşünce ve enerjilerden zihnini o zaman hayat daha keyifli olacaktır. Böylelikle sizlere meditasyon nedir nasıl yapılır ile meditasyon ne işe yarar soruların cevabını vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here