Ana sayfa Güncel Nirvana Ne Demek?, Nirvanaya Nasıl Ulaşılır?

Nirvana Ne Demek?, Nirvanaya Nasıl Ulaşılır?

2447
0
nirvana-ne-demek

Bu gün sizlere nirvana konusunu anlatamaya çalışacağız. Öncelikli olarak nirvana nedir  yada nirvana ne demek sorusunun cevabını arıyor olacağız. Ardından nirvanaya nasıl ulaşılır ve nirvana ne anlama gelir soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Nirvana Nedir 

Nirvana ne demek sorusu ile başlayacak olursak. Nirvana, öldükten sonra değil, şu anda gerçekleşecek bir ruhi seviyedir. İnsanın arzu ve isteklerinin son bulması, ıstırap duymaması ve içsel bir dinginliğe erişmesidir.

Diğer bir ifade ile nirvana nedir ise. Nirvana, bir bakımdan gerçeği olduğu haliyle kabul etmenin gerekliliğini anlatan ve kişinin içinde bulunduğu durumdan ve halden memnun olması gerektiğini anlatan bir felsefe türüdür.

Endişe ve korku olmadan bir yaşam sürmek, herhangi bir şeyin sonunu düşünmeden her şeyi olduğu gibi akışına bırakmak gerektiğini savunan bir inanıştır. Yaşamın kötü yanlarını yok sayıp iyilik ve güzellikleri ön planda tutan bir düşüncedir. Bu anlayış Buda’ların kültürüne göre ruhumuzun özgür olması ve en üst seviyeye çıkması manasına geliyor. Acının ruhumuzdan uzak olduğuna inanılan bu düşünce şimdilerde daha başka manalar da içermektedir.

Bir kimse nirvana yoluyla üzüntüsünü sıkıntısını bir köşeye bırakır ve içinde bulunduğu zamanın tadını çıkarır. Ruhsal aşamaları anlatan nirvana, kişinin sahip olmak istediği olgulara ulaşana kadar gösterdiği çabayı ve istediğini aldığı anda duyduğu hazzı anlatmaktadır.

Nirvana anlamı kişinin başarıya ulaşmasının belirli aşamaları olduğu görüşünü savunur. Düşünme, eylem, söz, doğru görüş, anımsama, yaşayış ve çaba gibi kavramları mutluluğun ve huzurun anahtarı olarak kabul eder. Aslında olan gerçek varlığının farkına varan ve kişinin ruhunu özgür bırakması gerektiğini benimseyen ve savunan bu anlayış, başka insanların ne düşündüğünden sıyrılmak ve arınmak gerektiğini savunur. Hayatın doğal akışının faydalı olduğunu düşünen ve olması mümkün olmayan şeylerin, geçmişte yaşanmış olayların tekrar olabileceği korkusu korkusu yaşamadan yaşamı devam ettirmek gerektiğine inanır. Böylelikle nirvana ne demek olduğunu öğrenmiş olduk.

Nirvana anlayışı bir yandan yoga felsefesine de benzemektedir. Aynı zamanda yaşamın güzelliklerine ulaşmanın yollarını anlatmaktadır. Var olan bir olayı olduğu gibi kabul etmek gerektiğini düşünen ve buna inanan bu anlayış, yaşanmış acıların bir gün son bulacağına inanarak yaşanması gerektiğini düşünür ve savunur.

Yaşanılan hiçbir acı sonsuza kadar devam etmez mantığını savunan bu kavram kötülükten nefretten uzak bir kişi olunması gerektiğini düşünür. Yalnızca bu şekilde nirvana’ya ulaşılabileceğini söylemektedir.

Kişinin bencil duygulardan arınması gerektiğini düşünen ve kötümserlikten uzak olup kendi benliğine tekrar geri dönmek için kişiye yol gösteren bir düşüncedir. İyi kişilerin muhakkak bir gün mutluluğun en üst seviyesine ulaşacağına inanmaktadır. Aynı zamanda çok fazla kötü olaylar yaşamış kişilerin bir zaman sonra yaşamlarını değişeceğine ve kötü halden iyi hale doğru gideceğine inanır.

Nirvana anlayışına ulaşmanın en etken yolu haddinden fazla olan aşırı duyguları kontrol altında tutabilmektir. Bu anlayışın en mühim düşüncesi ise insanın hayatı boyunca işlerin ilerideki hayatında önüne geleceğini düşünür. Kısaca ne ekersen onu biçersin düşüncesini savunur.

Kişilerin düşündüklerine saygı göstermek gerektiğini düşünen bu kavram, daima iyi güzel şeyler düşünmenin yararlı olacağına inanır. Yaşamın bize sunduklarına rıza göstermek ve yaşanılması gerektiğine inanmak, olayların insana daha az acı vereceği düşünülür. Nirvana anlayışı kişilerin emeklerinin bir gün muhakkak karşılığını alacağını ve bu başarının sonucunda nirvana’ya erişebileceğini düşünür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here