Ana sayfa Güncel Pandomim Nedir?, Sanatçısı ve Tarihi

Pandomim Nedir?, Sanatçısı ve Tarihi

2771
0
pandomim-nedir

Bu günkü makalemizde pandomim konusuna değineceğiz. Öncelikli olarak pandomim nedir ve pandomim sanatı nedir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından pandomim sanatçısı ve pandomim malzemeleri neler olduğundan bahsedeceğiz.

Pandomim Nedir

Öncelikli olarak pandomim nedir sorusu ile başlayacak olursak. Pandomim nedir ve pandomim ne demek soruları internet ortamında en çok arama yapılan konular arasında yer almaktadır. Pandomim sanatı güzel sanatlar arasında yer alan ve adı pantomim veya mim olarak da anılan bir gösteri sanatıdır. Bu sanatta önemli olan mimiklerin kullanılmasıdır.

Pandomim sanatçısı hiç konuşmadan jest, beden dili ve mimiklerini kullanarak izleyicilerine gösteri yapılan bir sanat türüdür. Pandomim sanatı nedir ve bu sanatın geçmişinin ne olduğu da oldukça merak edilmektedir. Araştırmalara bakılırsa pandomim sanatının tarihinin oldukça eski zamanlara dayandığı görülür.

Eski Yunanistan zamanlarında kullanıldığı sanılan bu gösteri türünün milattan önce de örneklerine rastlanmaktadır. Pandomim de oyun sergilenirken hiçbir şekilde konuşmanın olmaması en önemli özelliğidir. Bu sanata sessiz tiyatro oyunu gözüyle bakılabilmektedir. Zaman içinde sinema ve tiyatro ile birlikte kullanılan pandomim sanatı son yıllarda bale sanatı ile de beraber kullanılmaya başlanmıştır. Palyaçoların gösterileri de pandomim sanatına örnek olarak gösterilebilir. Böylelikle pandomim sanatı nedir sorusuna cevap bulmuş olduk.

Pandomim Sanatının Kullanıldığı İlk Sinema Filmi

Pandomim sanatı yıllar içinde çeşitli tiyatro oyunlarında da kullanılmıştır. Pandomim kullanılarak ilk filmin çekilmesi ise 1975’li yıllara dayanmaktadır. Filmi çeken Marcel Marceau’dır ve filmin ismi ise Kalbin Dili’dir. Film çekildikten sonra çok ilgi görmüştür.

Pandomim ile Ünlü Sanatçılar

Pandomim sanatını dünyaya ilk duyuran isim film çekerek Marcel Marceau olmuştur. Ancak pandomim sanatçısı olarak ilk akla gelen isim Charlie Chaplin’dir. Charlie Chaplin pandomimi sinemaya uyarlayarak adını duyurmayı başarmış bir isimdir. Charlie Chaplin “Kid Auto Races in Venice” isimli filmde ortaya çıkardığı Şarlo isimli karakterle ünlenmiş ve bu karakterle 60 kadar filmde yer almış ve sanatının bu şekilde ünlenmesini sağlamıştır. Filmleri içinde Yumurcak, Sirk ve Şehrin Işıkları örnek verilebilir. Ondan sonraki isimler ise Laurel ve Hardy’dir.

Aynı zamanda Türkiye’de pandomim sanatını yaparak ünlenen ilk pandomim sanatçısı Erdinç Dinçer’dir. Onun dışında Taner Barlas ve Ulvi Arı’da pandomim sanatında başarılı çalışmalar yapan kişilerdendir.

Pandomim Malzemeleri

Pandomim malzemeleri arasında vazgeçilmez olanlar siyah beyaz bir tişört, beyaz eldiven ve şapka sayılabilir. Bunun dışında yapılan gösteri için gerekli olabilecek malzemeler gerekir. Sessiz gösteri yapıldığı için malzemeler kullanılarak olay anlatılabilir. Örneğin grup halinde yapılan pandomim gösterilerinde malzemelerden bir eşya yapılıp sessiz bir şekilde söz konusu eşyanın ne olduğu bulunmaya çalışabilir. Pandomim duyguları göstererek hikayeyi anlatma şeklinde de yapılabileceğinden bazı gösterilerde eşya kullanılmasına da gerek olmayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here