Ana sayfa Güncel Phd Ne Demek? Phd Açılımı Nedir?

Phd Ne Demek? Phd Açılımı Nedir?

2467
0
phd-nedir

Phd ne demek veya nedir sorusunun cevabını bu makalemizde vereceğiz. Ayrıca phd açılımı ne olduğundan bahsetmeye çalışacağız.

Phd Ne Demek?

Son zamanlarda merak edilen ve oldukça araştırılan konulardan biri phd nedir sorusudur. Phd bir felsefe ya da unvan olarak kullanılan bir terimdir. Bu unvan kişiden kişiye farklılık gösteren süreçlerde alınmaktadır. Belirli süreçler, üniversiteden üniversiteye değişen koşullar ile bu unvana sahip olunur.

Diğer bir konu ise phd açılımı konusudur. Açılımı Doctor of philosophy olan, modern felsefeyi çağrıştırsa da eski Yunancadaki bilgelik sevgisi anlamında kullanılan unvana yönelik terimdir. Aslında birçok üniversite tarafından mezuniyet sonrasında verilen bir unvandır.

Phd Unvanı Nasıl Alınır?

Seçilen üniversite bölümü ve alanına göre kapsamlı sınavlar ile doktora tezini oluşturmaktadır. Bazı ülkelerde değişiklik gösteren phd unvanında örnek verilecek olursa; Kanada, Amerika ve Danimarka’da bulunan bazı okullarda verilen araştırma görevlerine ayrıca ilave ödev şartı getirilir.

Orta Avrupa ve Kuzey Avrupa’daki üniversiteler çoğunlukla phd unvanı verilmesi için master unvanına eşit bir unvan şartı getirir. Okullara göre farklılık gösteren ve oldukça uzun bir süreç olan phd unvanlığı için, ABD’de phd unvanına sahip olmak hiç de kolay değildir. Bachelor unvanını aldıktan sonra 4-8 yıl arasında bir sürede eğitimi tamamlanır.

Phd Unvanı Almak Zor mu?

Doctor of philosophy unvanı için verilen süreler önemlidir. Aksi halde süreyi aşan kişilerin phd unvanı reddedilebiliyor. Aynı zamanda bu unvan için kişilerin %57 gibi büyük bir oranı ancak 10 yılda eğitimini tamamlayabiliyor.

Bu uzun süreç bireyleri kimi zaman zorluyor ve vazgeçiriyor. Eğitim süresinde %30 gibi büyük bir oran ya programdan tamamen uzaklaştırılıyor ya da kendi isteği doğrultusunda bırakıyor. Phd unvanı almak için kimi üniversitelerde tez hazırlayarak, heyetin karşısında bu tez savunmasını yapmak gerekir. Bazen de tez heyetin incelemesine sunulur.

Uzaktan eğitim sisteminin hayata geçirilmesi ile artık bu durum kısmi uzaktan eğitim olarak birçok ülkede gerçekleştirilmektedir. Bu unvanı almak isteyen adayların phd candidate ne demek sorusuna karşılık, doctor of philosophy unvanı için sadece başarılı hazırlanmış bir tez vermeleri gerektiğinin farkında olmalarıdır.

Phd Unvanı Burs İmkânı

Öncelikle phd student ne demek onu belirtelim. Phd student; belirli çalışmalar ve uzun süreçler sonucu phd unvanını almak için eğitim gören kişidir. Doctor of philosophy unvanında öğrenciler bulundukları okul tarafından, çalışmalarına ve okulun inisiyatifine göre belirli bir tutar yıllık burs alabiliyor.

Üniversitelerde phd öğrencileri olarak, öğretim görevlisi ya da araştırma görevlisi olarak çalışma imkanına sahip oluyor. Böylesine uzun bir süreçte, bulunduğu ülke şartlarına göre bu unvanı almak adına bulunan adayların ek kaynaklara ihtiyaçları her zaman vardır.

Burs ya da üniversitelerde ek olarak görev alamayan kişilerin bu sürece dayanmaları oldukça zordur. Fakat her zorluğun muhakkak sonuçları güzel olur. Phd unvanına sahip olmak için bu zorlu sürece değer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here