Ana sayfa Güncel Polyester Kumaş Nedir?, Yaraları ve Zararları

Polyester Kumaş Nedir?, Yaraları ve Zararları

2188
0
Polyester-Kumaş

Polyester kumaş isimli makalemizde sizlere polyester kumaş nedir ve nasıl bir kumaş olduğunu anlatacağız. Ayrıca polyester kumaş sağlıklı mı?, esner mi?, sıcak tutar mı? ve terletir mi? gibi soruları yanıtlayacağız.

Polyester Kumaş Nedir?

Öncelikle polyester kumaş nedir ve polyester kumaş nasıl olur bu sorulardan başlayalım. Polyester kumaş ilk 1940 yılında İngiltere’de icat edilmiştir. Fabrika da üretilmektedir. İçerisinde ki türü yün, ipek gibi doğal türdür. Ancak polyester doğal bir malzeme değildir.

Sıklıkla polyester nasıl bir kumaş diye sorular sorulmaktadır. Ütüye hiçbir şekilde gerek kalmadan oldukça şık durabilen kumaştır. Özellikle bu hali ile oldukça popülerdir. 1970’li yıllarda o zaman diskotek giysiler polyester kumaşlardan yapılmaktaydı. Günümüzde halen polyester kumaş nasıl kullanılır diye merak edilmektedir.

Bunu, çok kısa özetle anlatabiliriz. Polyester, tamamen fabrika üretimi bir kumaş olup, yapımı esnasında kullanılan ipin ham maddesinin ismini taşımaktadır. Polyesterin genel açılımına baktığımızda sentetik polimer anlamına gelmektedir. Yani bir çeşit plastiktir diyebiliriz. Petrol ürünlerinden meydana gelmiş ve pet şişeler de birer polyester olarak nitelendirilmektedir. Malzemeyi biraz daha detaylı inceleyelim.

Polyester Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Peki, bu kadar talep edilen ve bu kadar beğenilen polyester kumaş özellikleri neler bundan bahsedelim. Polyester kumaş oldukça parlak, hafif ve kaygandır. Polyester kumaş esner mi diye soranlar için cevabımız kesinlikle evettir. Böylece polyester kumaş esnek midir sorusunu yanıtlamış olduk. Hatta çok da kolay kurur.

Çabuk kurumasından dolayı hatta dış kıyafetlerde özellikle çok tercih edilir. Polyester kumaş kesinlikle ütü gerektirmez. Yani tamamen zahmetsiz bir malzemedir. Dokusunun yumuşaklığıyla üzerinde asla leke tutmaz. Yıkamayla da rengi solmaz bu sayede daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Özellikleri arasında diğer bir merak edilen soru ise, polyester kumaş likralı mıdır sorusudur. Şöyle ki, esnek olduğu için likralı özelliği bulunmaktadır. Herhangi bir diz izi veya farklı izler bırakmaz. Ayrıca güveler ve zararlı böcekler polyester malzemeyi hiçbir şekilde etkilemez.

Piyasa polyester kumaşa baktığımızda fiyatı oldukça uygundur. Kumaş kirlendiğinde üstelik kuru temizleyeme de göndermenize gerek yoktur. Evde kendiniz rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Ütüye gerek olmadığını belirtmiştik, ancak ütü ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır. Oldukça dayanıklı bir kumaştır.

Polyester Kumaş Sağlıklı mı?

Bu kadar popüler olması güzel fakat akıllara polyester kumaş sağlıklı mı sorusunu getirmektedir. Şöyle bahsedelim. Öncelikle polyester kumaş kesinlikle doğal değildir. Tamamen petrol ve türevleri malzemeler içermektedir. Böylece bu sorunun cevabını sizler daha iyi değerlendirebilirseniz.

Polyester Sıcak Tutar mı?

İnce ve hafif olmasıyla şık bir üründür. Ancak sıklıkla polyester sıcak tutar mı veya Polyester kumaş terletir mi tarzında sorular sorulmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniştir. Hem iç giyim, hem dış giyim gibi birçok alanda tercih edebilirsiniz. Polyester malzemeyi giysi olarak, elbise olarak, halılarda, perdelerde veya çantalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yalnızca Polyester malzemeyi mont, kaban gibi kıyafetlerde tercih ederseniz sıcaklık hissi verecektir.

Polyester Kumaş Kullanım Alanları Nerelerdir?

Polyester kumaşın kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Polyester ürün genelde spor ve tırmanmayla ilgilenen kişilerin kıyafetlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca buna ek olarak, montlarda, bavullarda, dikiş ipliklerinde, uyku tulumlarında ve çadırlarda kullanılmaktadır. Günlük kıyafetlerde kullanıldığı zaman, doğal iplerle karıştırılarak kullanım sağlanır. Böylece polyester ürünü, kullanım alanlarını ve tüm merak edilenleri öğrenmiş olduk.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here