Ana sayfa Güncel Şap Nedir?, Ne işe Yarar?, Nasıl Kullanılır?

Şap Nedir?, Ne işe Yarar?, Nasıl Kullanılır?

2588
0
şap-nedir

Şap konulu yazımızda sizlere şap nedir ve şap ne işe yarar sorusunu cevaplayacağız. Ayrıca şap nasıl kullanılır ve şap nerede kullanılır ile şap zararları konularına değineceğiz.

Şap Nedir?

Şap, basit bir tanımla; çift tuzların çok bilinen bir çeşididir. Bir başka deyişle; sofra tuzuna verilen isimdir. 1+ ve + değerlikli metaller, sülfat kökü ve kristal suyu bulunduran bir bileşiktir. Şap genel formülü; Me+M3+S04 12H2O şeklindedir. En çok bilineni ve en fazla kullanılanı ise alüminyum şapıdır.

Şap Çeşitleri Nelerdir?

Çoğu kişi tarafından bilinmese de pek çok şap çeşidi bulunmaktadır. Söz gelimi; krom, demir, mangan, kobalt, vanadyum, titan, toryum, iridyum gibi farklı şap çeşitleri bulunur. Şap elde edebilmek için Me2+ (SO4 )ve (Me3+)2 (SO4)3 tuzlarının aynı molaritedeki çözeltileri karıştırılır. Bu çözelti, önce buharlaştırılır. Daha sonra şap, kristal halinde meydana gelir.

Şap Ne İşe Yarıyor?

Şap nerede kullanılır konusunda kullanım alanının daraldığını belirtilmelidir. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse; biraz geçmişe bakılmalıdır. 20. Yüzyıl başlarına gidildiğinde şap, rutin bir şekilde üretiliyordu. Bununla beraber yine bu dönemde şap, besin işletmelerinde de sıklıkla tercih edilen bir bileşikti. Besin işletmelerinde özellikle konserve ve turşu gibi ürünlerde, deri tabaklanmasında ve deri fırınlanmasında şap kullanılmaktaydı.

Bu kullanım belli bir süre devam etti. Ancak; daha sonraki dönemlerde şapın yan etkileri gündeme geldi. Yapılan araştırmalar ve farklı uzman görüşleri bu konuda insanların aklında pek çok soru işaretine neden oldu. Bunların sonucunda, şapın zararları gibi endişeler arttı ve şap bileşiğinin besin işletmelerindeki kullanımı yavaş yavaş azalmaya başladı.

Buna karşın şap, günümüzde tıp ve aynı zamanda sağlık hizmetleri alanında kullanılmaktadır. Bu alandaki uzmanlar, hastalıkların ve yaralanmaların tedavi edilmesinde sıklıkla şap kullanımını tercih etmektedirler. Bu bilgiler ışığında, şap etkisi ne kadar ve şap nasıl kullanılır gibi konuların cevabı da verilmiş olur. Bilinmiyor olsa da şap ne işe yarar sorunun çok net cevapları vardır.

Tıp Alanında Şap Ne İşe Yarar?

Tıp alanında şap ne için kullanılır;

  • Dokuları daraltmak
  • Vücut sıvılarının akıntısını azaltmak
  • Organik dokuları daraltmak
  • Hemorajla kanamayı durdurmak ve azaltmak

Bir zehir ya da stiptik yutulduğu zaman kusmayı sağlamak bir emetik olarak kullanılmaktadır.

Şap ne işe yarar sorusuna verilecek cevaplar arasında; enfeksiyonları önlemek ve bazı aşı türlerini kuvvetlendirmek gibi yararları vardır. Bunların yanı sıra; veterinerlik hizmetleri alanında da şap kullanımı tercih edilmektedir.

Veteriner hekimler genellikle evcil hayvan sahiplerinin yanlış ve uygunsuz tırnak kesimlerinden kaynaklanan hayvan kesiklerine kanı durdurması için şap önermektedir. Bunun için önerilen şap bileşeninin toz versiyonudur.

Şap, bugün pek çok ecza dolabında yerini koruyan bir üründür. Söz gelimi; erkekler tıraş sırasında yüzlerini kestiklerinde bu kesiklerden kaynaklanan kanamalar için kantaşı kullanırlar. Kantaşı; kalemler gibi noktaları olan küçük kalıpsı şap çubuklarıdır. Aynı zamanda diz tozu ve diş macunu gibi ürünlerinde malzeme listelerinde de şap ismi dikkat çekmektedir.

Diğer Kullanım Alanları

Yukarıda bahsedildiğinin haricinde şap; tekstil, kağıt, şeker, kibrit ve boya sanayinde de kendine yer bulmuş bir üründür. Boyacılık ve kağıtçılıkta kızıl menekşe renginde, kubik billurlar biçiminde olan potasyum krom şapı da boyacılıkta ve ayrıca dericilikte kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here