Ana sayfa Güncel Saptama Nedir?, Saptama Cümleleri Nelerdir?

Saptama Nedir?, Saptama Cümleleri Nelerdir?

3428
0
Saptama-Nedir

Saptama konulu makalemizde siz değerli okurlarımıza saptama nedir ve saptama örnekleri nelerdir sorularını cevaplayacağız. Ayrıca saptama ne demek sorusu ile paragrafta saptama nedir ve türkçede saptama nedir sorularını da yanıtlamaya çalışacağız.

Saptama Nedir?

Saptama nedir sorusunun cevabı Türk Dil Kurumu’nun Türkçe sözlüğünde açıklanmıştır. Türk Dil Kurumu’nda açıklandığı şekilde Saptama bir şeyin niteliği durumu niceliği ile ilgili olarak çıkarımda ve değerlendirmede bulunmak anlamını taşımaktadır. Saptama sözcüğü özellikle Türkçe dersi sorularında karşımıza çıkabilir. Türkçe dersi sorularında paragraflarda saptama cümleleri ile ilgili sorular sorulabilir.

Saptama Cümlesi Nedir?

Saptama ile ilgili kurulan cümleler bir şeyin özelliğini, durumunu daha belirgin bir şekilde açıklamak amacıyla kullanılmaktadır. Herhangi bir paragrafta yer alan saptamayı anlamak için o paragrafta tespit ve durum nitelendiren kelimelere bakılır. Ayrıca özellik içeren cümleyi belirlemek gerekir. Belirlenen cümle bir kesinlik eminlik içeriyor ise bu cümleye saptama cümlesi adı verilir.

Saptama Soruları

Saptama kelimesi daha da detaylı anlatılırsa Üniversite öğrencileri ve lise öğrencileri için çok daha fazla karşılaştıkları bir kelime olarak karşımıza çıkar.

Öğrenciler sorulardaki saptama cümlesini tespit etmek amacıyla çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Saptama cümleleri bir şeyi belirginleştirmek için paragraf içinde bulunur. Dolayısıyla Saptama bir cümlede bir şeyin durumumu belirgin hale getirmek de kullanılmaktadır.

Saptama ne demek sorusuna paragraf içindeki tespit cümlesi cevabı verilebilir. Türkçe dersi soruları içerisinde Saptama cümlesi ile ilgili sorular paragraflarda yer alır. Cümle içerisindeki Saptama örnekleri ve kelimelerini Doğru tespit etmek için öğrenciler zaman zaman zorlanmaktadır.

Türkçede Saptama nedir sorusu sorulduğunda, cümleye nasıl sorusu sorulduğunda durum ve özellik ile ilgili bir anlamda yanıt veriyorsa bu cümleye Saptama cümlesi denilebilir. Bir paragrafta Saptama cümlesi hangisidir bunu anlamak için bununla alakalı bol bol soru çözülmesi gerekmektedir. Saptama ne demektir sorusu için tespit ve durum cümlesidir cevabı uygun olacaktır.

Saptama Nasıl Tespit Edilir?

Saptama konusu ile ilgili çok fazla soru çözmek bu konuya aşinalığı arttıracak ve paragraf içerisindeki Saptama Cümlelerinin daha kolay tespitini sağlayacaktır. Saptama cümlelerinin mutlaka bir tespit içermesi ve bir durum bildirmesi gerekir.

Paragrafta saptama nedir sorusu incelendiğinde, saptama cümlesini kolay bir şekilde tespit etmek için öncelikle paragrafın çok iyi bir şekilde anlaşılmış olması gerekir. Paragraf soruları oldukça uzun sorulardır paragrafın iyi anlaşılması için dikkatli bir şekilde okumak gerekir.

İyi okuman ve paragrafı çok iyui anlamak saptama cümlesinin tespitinde önemli rol oynar. Türkçede Saptama ne demek konusu merak edildiğinde paragrafı iyi anlamak ve duruma işaret eden cümleyi bulmak gerekir.

Saptama Cümlesi

Saptama Cümlelerini tespit etmek için bir yöntem de paragrafta cümlelere çeşitli sorular yönetmektir. Sorulara karşı cümlede durum yönünden tespit ortaya çıkıyorsa ve özellik bildiriyorsa bu cümle Saptama cümlesi olarak nitelendirilebilir. Saptama Arapça kökenli bir kelime olarak karşımıza çıkar anlamı tespit etmektir.

Saptama kelimesinin tam manası ile anlamı ise herhangi bir konu ile ilgili çürütülmeyecek ve inkar edilmeyecek derecede sağlam bir değerlendirme yapabilmek olarak bilinir. Bu konuyla ilgili diğer bir Saptama tanımı ise herhangi bir durumu değerlendirmek ve durum ile ilgili tespitlerde bulunmak şeklinde de tanımlanabilir. Saptama ile ilgili örnek cümleler kurulduğunda şu şekilde karşımıza çıkar,

  • Bu nesnenin yerini saptayamadım.
  • Bütün incelemelere rağmen Cinayeti kimin işlediğini saptayamadım.
  • Anlatılan konuyu henüz saptayamadı.
  • Stresin azalmasında önemli rol oynayan spor çok etkili bir aktivite olarak bilinir.
  • Öğrenci sınava yeterince çalışmadığı sürece başarısızlık oranı oldukça yüksektir.

Saptama cümleleri bir tespitin bir durumun ortaya çıkarıldığı cümlelerdir. Paragraf içerisindeki Saptama cümleleri bir şeyi belirginleştirmek tespit etmek gözlem sonucunu ortaya çıkarmak ve değerlendirmek için yöneltilen sorulara cevap veren cümlelerdir.

Saptama cümleleri paragraf içerisinde sorulan sorulara doğru cevaplar verilerek kolaylıkla tespit edilebilir. Bir durumu nitelendiren ve tespit sağlayan tüm cümleler paragraf içerisindeki saptama cümleleri arasında yer alır. Bu cümlelerin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi için paragrafın çok iyi anlaşılması önemli bir durumdur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here