Ana sayfa Güncel Sürtünme Kuvveti Nedir ?, Özellikleri ve Formülü

Sürtünme Kuvveti Nedir ?, Özellikleri ve Formülü

2574
0

Sürtünme kuvveti makalemizde sürtünme kuvveti nedir ve sürtünme kuvvetinin özellikleri neler olduğunu bahsetmeye çalışacağız. Ayrıca sürtünme kuvveti formülü nedir ve sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz yönleri ni anlatmaya çalışacağız.

Sürtünme Kuvveti Nedir ?

Sürtünme kuvveti nedir sorusu ile başlayacak olursak. Yerle temas halinde bulunan herhangi bir cismin hareket etmesine engel olan etkiye sürtünme kuvveti denir. Eğer bir cisim kayarak ilerleme gösteriyor ise sürtünme kuvveti o cismin ters yönünde olurken, eğer cisim dönerek ilerleme gösteriyorsa sürtünme kuvveti cismin aynı yönünde olmaktadır. Sürtünme kuvvetinin olumlu ve olumsuz  yönleri bulunmaktadır.

Sürtünme kuvveti olumlu yönleri; herhangi bir nesnenin altında tekerin olması cismin hareket etmesini kolaylaştırır.

Aynı zamanda kışın arabaların altına takılan zincirler araçların kaymasını önler. Sürtünme kuvvetinin sahip olduğu yavaşlatıcı etki sayesinde yağmur damlalarının zarar vermesine engel olmuştur. Sürtünme kuvveti sayesinde yürümek kolaylaşır. Eşyaların hareket etmeden yerlerinde durmasına sebep olur. Sürtünme kuvvetinin etkisi ile araçların hızı yavaşlar. Sürtünme kuvveti toprakların kaymasına engel olur.

Sürtünme kuvveti olumsuz yönleri ise şunlardır; uzay araçlarının sürtünme kuvvetinden dolayı çok ısınırlar. Aynı zamanda sürtünme yüzünden makinelerde enerji kaybı olduğu için verim düşmesi olumsuz etkilemektedir. Sürtünme kuvveti hareket etmeyi zorlaştırır. Sürtünme kuvveti nedeniyle nesnelerde aşınma olur.

Sürtünme Kuvvetinin Özellikleri

Sürtünme kuvvetinin özellikleri neler olduğunu bahsedecek olursak. Sürtünme kuvveti nesnelerin ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Ve ağırlığın artması ile sürtünme kuvveti de artmaktadır. Cisimlerdeki sürtünme kuvveti eğim durumuna göre değişiklik göstermektedir. Eğer eğim aşağıya doğru ise sürtünme kuvveti azalırken, eğim yukarı doğru ise sürtünme kuvveti artış göstermektedir. Sürtünme kuvveti cismin cinsine göre değişiklik göstermez. Sürtünme kuvveti hareket ettirici özelliği yoktur ve sürtünme kuvveti maddenin temas ettiği yüzeyin büyüklüğüne göre değişiklik göstermez. Sürtünme kuvvetinin özellikleri bunlardır.

Sürtünme Kuvveti Çeşitleri

Sürtünme kuvvetinin çeşitleri 3 tanedir. Bunlar; statik sürtünme, kinetik sürtünme ve yuvarlanan cisimlerde sürtünmedir.

Statik sürtünme kuvveti nesneler hareket halinde değilken olan sürtünme çeşididir. Kinetik sürtünme ise nesneler hareket halinde iken olan sürtünme çeşididir.

Sürtünme Kuvvetinin Bağlı Olduğu Etkenler

Sürtünme kuvveti nelere bağlıdır sorusunun cevabı şunlardır:

Cismin hareket etmelidir gereken yüzeyin pürüzlü olması sayesinde hareket etmek için daha fazla kuvvete ihtiyaç duymaktadır. Yüzeyin girinti ve çıkıntı barındırması ise hareket gücünü zorlaştırır. Yüzeyin cilalı olması hareketi kolaylaştıracak olduğu için sürtünme kuvveti daha azdır. Nesnenin ağırlığı artınca sürtünme kuvvetinin gücü de artacaktır.

Sürtünme Kuvveti Formülü

Sürtünme kuvveti formülü gelecek olursak. Fs=UxN şeklinde plan formülde Fs sürtünme kuvvetini, U sürtünme katsayısını, N ise Tepki Kuvvetini ifade etmektedir.

Sürtünme kuvvetinin birimi Newton’dur. Sürtünme kuvveti örnekleri şunlardır; araçların kaynamasını önlemek için zincir takılması, yola kum dökülmesi, makinelerin yağlanması, botların tabanının tırtıklı olması, valizlerin tekerlekli olması, kalecilerin eldivenlerinin pürüzlü olması gibi.

Bu yazımızda sizlere sürtünme kuvvetinin özellikleri neler? ve sürtünme kuvveti nedir sorularının cevabını bulmaya çalıştık. Ayrıca sürtünme kuvveti yararları ve zararları nelerdir?, sürtünme kuvveti formülü nedir ve sürtünme kuvveti örnekleri hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here