Ana sayfa Keşfet TL Sembolü Nasıl Yapılır?

TL Sembolü Nasıl Yapılır?

1971
0
Tl-sembolü-klavye

Tl sembolü isimli bu makalemizde sizlere sanal alemde telefonda ve klavyede tl sembolü nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Klavyede TL Sembolü

Günümüzde pek çok şey dijital yani elektronik ortamda gerçekleştiriliyor. Bu durumu teknolojinin hayatımızın her alanında doğrudan etkili olmasıyla ifade edebiliriz. Geçmişte teknolojik gelişmelerin bu denli ileri seviyede olmaması pek çok alanda kağıt üzerinde ilerlemeyi daha uygun hâle getiriyordu.

Ancak günümüz koşullarında teknolojinin her alanda etkili bir şekilde kullanılması pek çok şeyin sembollerle ifade edilmesini sağlıyor. Bu sayede pek çok alanda kısaltmaların ve sembollerin etkisini görebilirsiniz. Geçmişte kağıt ve kalem ile yapılan sembolleri günümüz şartlarında teknoloji ile yapmanız oldukça kolaydır.

Ancak teknoloji bilgisi sınırlı olan kişilerin bile kolaylıkla yapabileceği bir sembol olan lira sembolü sanılanın aksine çok kolay bir şekilde klavyede yapılabilir.

Türk Lirasının Sembolü Nedir?

Türk lirasının 2012 yılına kadar belli bir sembolü yoktu. Bu durum aslında bu yıla kadar olan süreçte genel olarak dikkate alınmamıştı. Ancak para piyasalarında bir sembol ile ifade edilmek TL sembol anlamında oldukça değerli ve önemli olarak görülüyordu. En çok bilinen ve değerli olan yabancı para birimlerinin sembolleri dünya genelinde herkes tarafından biliniyor ve tanınıyor.

Aynı durumun Türk para birimi olan lira içinde geçerli olması adına gerekli çalışmalar yapılmaya başlandı. Ülkenin yaratıcı grafiker ve tasarımcı kişilerinin yaptığı lira sembolü arasından ₺ seçilerek para piyasalarında yerini almaya başladı. Günümüzde de Türk lirasını sembolik olarak bu sembolü kullanarak gösteriyoruz.

Türk Lirasını Klavyede Göstermek

Teknolojinin gelişimi ve değişimi başta özel ve kamu kuruluşları olmak üzere pek çok sektörü doğrudan etkilediği için teknolojinin yeniliklerine uyum sağlamak oldukça önemli bir hâle gelmiştir. Türk lirası sembolü TL sembolü klavye ortamında 2012 yılından itibaren etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ülke genelinde pek çok kuruluş bu sembolün bilinirliğini arttırmak için özellikle bu sembolün kullanılmasını istemiştir.

Eğer sizde Türk lirasına ait sembolü klavyenizde rahatlıkla yapmak isterseniz şu şekilde yapabilirsiniz:

  • Windows işletim sistemleri için ₺ simgesini yapabilmek için Alt Gr tuşuna basılı tutup T harfine aynı zamanda basmanız yeterli olacaktır. Yani kısaca Alt Gr+T şeklinde ifade edilebilir.
  • Mac işletim sistemlerinde ₺ sembolünü yapmak için Alt tuşuna basılı tutup T tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Yani Alt+T yapmalısınız.

Bu iki kısa ve pratik yöntem sayesinde kolayca sembolü yapabilirsiniz.

Klavyede Sembol Neden Olmaz?

Yukarıda belirtilen işlemleri yapmanıza rağmen ₺ sembolü oluşmadıysa bu durum klavyenizin güncelliği ile ilgili olabilir. Eğer sembolü yapamadıysanız bu sembol 2012 yılından itibaren kullanıldığı için eğer bilgisayarınız güncel değilse sembolü yapamazsınız. Bilgisayara gerekli güncellemeyi yaptıktan sonra rahatlıkla yapabilirsiniz.

Telefonda Tl Sembolü

Günümüzde pek çok insan akıllı telefon kullandığı için bu sembol akıllı telefonların klavyesinde yer aldığı için ayrıca bir işlem yapmanız gerekmediğinden rahatlıkla sembolü yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here