Ana sayfa Güncel TL Simgesi Nasıl Yapılır?

TL Simgesi Nasıl Yapılır?

2034
0
yeni-tl-simgesi

Her gün binlerce kişi TL simgesi nasıl yapıldığıyla ilgili Google arama motorunda araştırmalar yapmaktadır.

TL Simgesi Bilgisayarda Nasıl Yapılır?

Türk lirası için yeni TL simgesi belirlenmek istendiği için bildiğiniz üzere bir çeşit yarışma düzenlendi. Yarışma sonucunda belirlenen simgenin kullanımına başlandı. Ama yarışmayla belirlenen Türk lirasının yeni TL simgesi klavyede bulunmuyor.

Bilgisayar başındaki kişi klavyede TL simgesini yapabilmek için ilk olarak TCMB internet sitesinden işletim sistemine uygun olarak yazı tipini seçip indirmesi gereklidir. İndirme işlemi bittikten sonra güncel yazı tipini bilgisayara yüklemesi gerekir. Yapılan bu yüklemenin bitmesinden sonra bilgisayarda bulunan yazı tiplerine abakutlsymssans isimli yazı tipi eklenilir.

Bu yazı tipinin seçilmesinden sonra Windows sisteminde Alt gr tuşuyla birlikte t tuşuna basılmasıyla Mac’de ise Alt ve t tuşlarına beraber basılarak ₺ simgesi yapılabilir. TL simgesi klavye ile birlikte yapmak görüldüğü gibi oldukça basittir.

TL Simgesinin Diğer Yollarla Yapılması

Yeni Türk lirası simgesinin yapılması için çeşitli ve oldukça kolay yolları bulunur. İlk olarak TL simgesi kopyala yöntemiyle yapılır. Buradaki ₺ simgesinin kopyalanmasıyla ilgili yerlere yazılabilir. TL simgesi Word yolu ile yapılabilir ve bu yöntem için ilk olarak Word üzerinden programın açılması gerekir. Program açılmasıyla birlikte, Word dosyası üzerinden yazı karakterinin seçilmesi işlemi yapılır. Daha sonra Alt gr ve t tuşlarına basılır. Ve sonucunda Word TL simgesi işareti yapılmış olur.

TL Simgesinin Excel Programı ile Yapılması

Excel programındaki işlem ise, TL işaretinin yapılmak istenildiği takdirde Alt gr ve t tuşlarına basılı tutulmasıyla birlikte ilgili yere TL işareti çıkmış olur. Böylece Word ve Excel programlarında klavye üzerinden oldukça basit bir şekilde Word ve Excel TL simgesi işareti yapılmış olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here