Ana sayfa Güncel CO2 Nedir?

CO2 Nedir?

2395
0
co2-ne-demek

Co2 nedir isimli bu makalemizde siz değerli okurlarımıza aynı zamanda Co2 açılımı ne olduğundan bahsedeceğiz.

CO2 Nedir?

CO2 ne demek sorusuna verilecek en kısa yanıt, co2 karbondioksitin simgesidir olacaktır. Karbon ile 2 oksijen birleşimi bu şekilde ifade edilir. Karbondioksit yani co2 kovalent bağlı bir gaz türüdür. Renksizdir ve kokusu da bulunmaz.

Bir Çok Alanda Kullanım

Normal şart ve koşullar altında gaz haline sahip olan bu bileşim solunum sistemi açısından hayati öneme sahiptir. Solunum sonucu alınan oksijen, akciğerlere üst hava yollarından geçmesi sonucu gelir ve hemoglobin vasıtasıyla taşınarak alveole getirilmiş bulunan karbondioksitle yer değiştirir. Sonrasında karbondioksit oksijenin geldiği yolu takip ederek dışarıya verilir.

Karbondioksit ayrıca birçok farklı alanda da kullanılır. Tıp gibi sektörlerde kullanımı yanında gazlı içecek, gazoz ve soda tarzı ürünlerde kullanılması yanında yaygın olarak kullanıldığı bir diğer alan ise yangın söndürme tüpleridir. Bu tüpler içinde basınç altında olduğu için sıvı halde bulunan co2, normal koşullarla buluştuğunda hızla gaz haline döner. Ayrıca içinde bitki bulunan akvaryumlarda ise co2, bitkilerin fotosentez gerçekleştirebilmesi amacı ile kullanılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here