Ana sayfa Güncel Maraz Ne Demek ?, Maraz Sözlük Anlamı Nedir?

Maraz Ne Demek ?, Maraz Sözlük Anlamı Nedir?

2590
0
maraz;maraz-ne-demek;maraz-nedir;marazin-anlami;maraz-sozluk-anlami;iyilikten-maraz-dogar

Bu yazımızda maraz konusuna değineceğiz. öncelikli olarak maraz ne demek veya maraz nedir sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız. Ardından marazın anlamı ne olduğu ve iyilikten maraz doğar cümlesinin ne manaya geldiğinden bahsetmeye çalışacağız.

Maraz Ne Demek

Maraz nedir sorusu ile başlayacak olursak. Maraz kelimesi dilimize Arapça dilinden geçmiş bir kelimedir. Kökü m, r ve z harflerinden oluşmaktadır. Farklı anlamlara da gelebilen maraz kelimesi ilk anlamı olarak hastalık manasına gelmektedir. Bir insanın hasta olması, bu hastalık yüzünden ileri derecede güç bir durumda olması maraz kelimesini karşılamaktadır. Hasta bir insan görüldüğünde marazlı da denmektedir. Marazlı ne demek sorusunun cevabı da hastalıklı ve bu hastalığın onu müşkül duruma getirmesi anlamına gelmektedir.

Marazın Tüm Anlamları

Maraz kelimesinin kökü bakımından incelendiğinde, hastalık anlamına gelindiği bilinmektedir.

Diğer anlamları da hastalığa yakın olsa da kısa farklılıkları bulunmaktadır;

  • Hastalık ve dayanılması güç hastalık anlamına gelir.
  • İllet ve dert anlamlarına da gelmektedir.
  • Bir diğer anlamı bela olarak da söylenebilir.
  • Bazı durumlarda maraz nedir sorusunun cevabı tam karşılığını bulamaz.

Bunun nedeni maraz kelimesinin aynı zamanda titizliği ve temizliğiyle insanları canından bezdiren kişi anlamına gelmesidir.

Maraz Nerelerde Kullanılır?

Günlük kullanım içinde geçebilen bu kelime artık unutulmaya başlanmıştır. Birisinden bahsederken marazlı dendiğinde, can sıkıcı derecede hareketleri olan anlamını karşılamaktadır. Psikolojik ya da fiziksel bir engeli olan kişiler için de bazen marazlı kelimesi kullanılabilir. Zaman içinde dayanılması güç olan hastalıkların adını karşılamaya başlamıştır.

Marazın İsim ve Sıfat Hali

Marazın anlamı sorusuna gelecek olursak. Türk Dil Kurumu’na göre maraz kelimesinin iki farklı kullanım şekli vardır. Birisinin hastalığından ve durumundan bahsederken maraz kullanıldığında hastalık, illet gibi anlama gelir. Bir isimden önce maraz kelimesi kullanıldığında bu kişinin etrafındaki yoracak kadar titiz ve düzenli olduğu isim pekiştirmesi gerçekleşmiş olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here