Ana sayfa Güncel Mor, Mavi, Sarı ve Beyaz Orkide Anlamı

Mor, Mavi, Sarı ve Beyaz Orkide Anlamı

2225
0
orkidenin-anlamı

Orkidenin anlamı isimli makalemizde sizlere mor, mavi, sarı, pembe, kırmızı ve beyaz orkide anlamı ne olduğundan bahsetmeye çalışacağız. Ayrıca genel manada orkide çiçeğinin anlamı nedir sorusunu yanıtlayacağız.

Orkide Çiçeğinin Anlamı

Etrafımızda yer alan canlı ya da cansız hemen her şeye bir anlam yüklemek insanların doğalarında yer alan en önemli özellikler arasında yer almaktadır. İnsanlar ilk dönemlerden bu yana kimi zaman bilinçli kimi zaman da bilinçsiz bir şekilde bu anlam yükleme olayını yaparlar.

Çünkü herhangi bir şeye anlam yüklemek ilgili şeyi daha özel kılmaktadır. Bir şeylere anlam yüklemek ilgili şeyi daha kutsal hale getirir ve insanların duygu ve düşüncelerini yansıtır. Bu kapsamda da insanların daha anlaşılır olmasına neden olabilir. Özellikle hediyeleşme olayında bu durum bariz bir şekilde ortaya çıkar.

Hediyelere anlam yüklemek hem daha kolay satılmasını hem de hediyenin verileceği kişinin daha özel hissetmesini sağlayabilir. Anlam yükleme olayı genelde bitkilere yönelik olmuştur. Bitkilerin hemen her birinin bir anlamı olduğu bilinir. Bu anlamlara dayanarak da ilgili duruma göre hediye edilir. Bitkilerin içerisinde orkide çiçeği hem çeşitleri hem de renkleri ile en fazla farklı anlamları taşıyan bitki olmaktadır.

Birçok orkide çeşidi vardı ve her birisi farklı anlamlara gelmektedir. Yine orkide çiçeği anlamı evrensel olarak kabul edilmektedir. Yani orkide çiçeğinin anlamı bilinmesi ile birçok konuda önemli girişimler yapılabilir. Orkide çiçeğinin birçok rengi ve çeşidi bulunur. Bu kapsamda orkide renkleri anlamı çok çeşitlidir.

Orkide Nedir?

Birçok efsanede başrol oynayan orkide çiçeği salepgiller familyasına ait olan ve dünya çapında 20 binden fazla çeşidi olan tür olmaktadır. Orkide dünyada en fazla türe sahip olan ikinci familya olarak bilinmektedir. Oldukça zarif bir bitki olan orkide Türkiye de de yetişir ve 24 farklı türe ev sahipliği yapar. Gün ışığını çok seven orkide bunun yanında güneş ışığına doğrudan maruz kalmamalıdır. Orkide iyi bir bakım ile yılda 3 4 kez mahsul vermektedir. Orkidenin renk olarak da birçok türü vardır. Orkide sahip olduğu tüm renkler ile farklı anlamlara gelmektedir.

Orkide Renkleri

Orkide çiçeği sevginin, aşkın ve saflığın simgesi olarak bilinmektedir. Birçok renge sahip olan orkide yine her bir renkleri ile de farklı anlamlara gelmektedir.

Orkidenin en fazla bilinen renkleri arasında ise;

  • Sarı orkide
  • Mavi orkide
  • Mor orkide
  • Beyaz orkide
  • Kırmızı orkide
  • Fuşya orkide
  • Pembe orkide yer alır.

Her bir renkte ki orkide farklı anlamlara gelir. Orkide bu yönü ile en fazla tercih edilen çiçektir. Kadınlarda genelde orkide çiçeğini severler.

Beyaz Orkide ve Anlamı

Orkide çiçeğinin türleri içerisinde en fazla tercih edilen beyaz orkide olmaktadır. Bu durum hem beyaz orkidenin sade ve zarif olmasından hem de beyaz orkidenin anlamından kaynaklanmaktadır. En fazla tercih edilen orkide türü olan beyaz orkide anlamı ise oldukça romantik olmaktadır.

Beyaz orkide genelde çiftler arasındaki romantizmi ve duygusallığı ifade etmektedir. Beyaz orkide genelde erkekler tarafından kadınlar için alınmaktadır. Beyaz orkidenin anlamı ise zarafetin, masumiyetin ve saf sevginin simgesi olarak bilinir. Özellikle erkekler tarafından hayatlarında yer alan özel kadınlar için alınır. Bunun yanında dekor amaçlı da tercih edilen bir tür olmaktadır.

Mor Orkide ve Anlamı

Mor orkide çok fazla bulunabilen bir tür olmamaktadır. Mor orkidenin az bulunan bir tür olması da ona asalet anlamını yüklemiştir. Yani mor orkide anlamı asalet olmaktadır. Mor rengi de tarih boyunca hep asillerin tercih ettiği bir renk olmuştur. Bundan dolayı da mor orkidenin anlamı asil ve asalet anlamlarına gelmektedir.

Mavi Orkide ve Anlamı

Beyaz orkideden sonra en fazla tercih edilen orkide türü mavi orkide olmaktadır. Mavi orkide ile insanlar kendilerini daha özel hissederler. Bu kapsamda mavi orkide anlamı saf duygu olmaktadır. Mavi orkide türü genelde aşklarını itiraf etmek isteyen kişiler tarafından ilgili kişilere hediye edilir. Mavi orkide göz alıcı bir ihtişama sahip olmaktadır. Mavi orkide ile saf duygular ifade edilebilir.

Pembe Orkide ve Anlamı

Pembe orkide son dönemlerin en popüler orkide türleri arasında yer almaktadır. Bu kapsamda pembe orkidenin spesifik bit anlamı yoktur. Yani pembe orkide anlamı yoktur. Fakat pembe orkide genelde yeni evli çiftler tarafından birbirlerine hediye edilir. Pembe orkidenin bir diğer önemli özelliği ise orkide türleri arasında en dayanıklı olan tür olmasıdır. Kolay kolay solmaz.

Sarı Orkide ve Anlamı

Yine en nadir bulunan orkide türlerinden birisi de sarı orkide olmaktadır. Sarı orkidenin anlamı ise oldukça sade olmaktadır. Yani sarı orkide anlamı dostluk ve arkadaşlık olmaktadır. Yani dostluğun ve arkadaşlığın sembolü olarak bilinir ve yine bu anlamları pekiştirmek adına tercih edilir.

Kırmızı Orkide ve Anlamı

Orkide türleri arasında en tutkulu anlama sahip olan ise kırmızı orkide olmaktadır. Kırmızı orkide nadir tercih edilir. Yine kırmızı orkide anlamı ise aşk, tutku, güç şehvet ve zarafet anlamlarına gelmektedir. Bu yönü ile tutkulu aşkların simgesi olarak da bilinir. İlişkiler de sadece bir kere tercih edilmesi ile de bilinir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here