Ana sayfa Güncel Sütun Grafiği Nedir?, Sütun Grafiği Nasıl Çizilir?

Sütun Grafiği Nedir?, Sütun Grafiği Nasıl Çizilir?

2513
0
sütün-grafiği;sütun-grafiği-nedir;sütun-grafiği-nasıl-yapılır;sütun-grafiği-nasıl-çizilir;sütun-grafiği-örnekleri;sütun-grafiği-soruları;sütun-grafiği-nerelerde-kullanılır

Sütun grafiği yazımızda sizlere sütun grafiği nedir ve sütun grafiği nasıl yapılır soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca sütun grafiği nasıl çizilir ve sütun grafiği nerelerde kullanılır soruların yanıtlarını bulmaya çalışacağız.

Sütun Grafiği Nedir ?

Sütun grafiği nedir sorusu ile başlayacak olursak. Çeşitli yöntemler kullanılarak toplanan verilere ait olan sonuçları sütun şeklindeki grafikle gösterilmesine sütun grafiği adı verilmektedir. Bu grafikte gösterilen değerler, sütun ya da çubuklar ile ifade edilmektedir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi yatay ve dikey çizgiler çizilir. Eşit aralıklar ile bölünür. Karşılaştırılacak olan bu değerler, ilgili aralıklar üzerinde işaretlenmektedir. Aynı genişlikteki sütunlar, bu işaretlere kadar uzatılır.

Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse; bir sütun grafiği; bir süre, zaman içindeki veri, ileti değişikliklerini göstermektedir. Öğeler arasındaki zıtlıkları resimler. Zaman içerisindeki farkları vurgulamak amacı ile kategoriler yatay olarak gösterilirken değerler de dikey olarak gösterilmektedir. Toplanan tüm bilgiler, sütun şeklindeki grafik ile gösterilir. Buna sütun grafik denir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi yatay ve dikey çizgiler çizilmektedir. Elbette, sütun grafiğini okumak, okuduğunu anlamak önem taşır. Yalnızca bununla sınırlı değil. Anladıktan sonra grafiği çözümlemek de oldukça önemlidir.

Sütun Grafiğinin Özellikleri

Sütun grafiklerinde iki eksen bulunmaktadır. Bunlar düşey eksen ve yatay eksendir. Yatay eksende ve düşey eksende ölçülen değerlerin birbirlerine göre durumları sütunlar ile bir başka deyişle; çubuklarla belirtilmektedir. Yatay eksende incelenen bir değere göre düşey eksende meydana gelen değişimler gözlenebilir.

Sütun Grafiği Nerelerde Kullanılır

Sütun grafiği nerelerde kullanılır? sorusu ile devam edecek olursak. Sütun grafiği bir çok alanda kullanılmaktadır. Bu alanları şöyle sıralayabiliriz;
– Bir ülkede ya da kentte yıllara bağlı yağışlar,
– Ürün hasılatlarının yıllara dağılımı,
– Fabrikada üretilen üretim miktarları (aya-yıla göre),
– Bir okuldan mezun olan öğrenci sayısının yıllara göre dağılımı,
– Uluslararası üretim karşılaştırması,
– Herhangi bir Forum sitesine günlük olarak gelen mesaj sayısının incelenmesi gibi alanlarda sütun grafiği kullanılmaktadır.

Sütun Grafiğinin Yararları

Sütun grafiği, verilerin karşılaştırılmasını sağlar.
Sütun grafikleri, belli bir seri verinin özellikle de zamana bağlı değişiklikleri göstermek amacı ile kullanılır. Bir başka ifade ile karşılaştırmaların yapıldığı en kolay grafik türüdür. Kategoriler yatay, değerler ise dikey olarak düzenlemektedirler.
Belli bir zaman aralığındaki oluşan değişiklikleri gösterir.

Sütun Grafiği Nasıl Çizilir?

Sütun grafiği nasıl çizilir sorusu ile devam edecek olursak. Sütun grafiği oluşturmak için elektronik tablodaki verilerin girilmesi, verilerin seçilmesi gereklidir.

Sütun grafiği çizmek için bir örnek vermek gerekli olacak. Sütun grafiği örneklerinden birini verecek olursak. Örneğin:; bir sporcunun her gün çektiği mekik sayısına ilişkin bir sütun grafiği oluşturulmak istendiğinde yapılacak bir sütun grafiği ele alınsın. Aşağıda görüldüğü gibi hafta isimleri ve hafta isimlerine göre mekik sayıları verilmiştir.

Günler Mekik Sayısı
Pazartesi 50
Salı 60
Çarşamba 55
Perşembe 70
Cuma 50

Oluşturulan bu sütun grafiği örneğine bakıldığında önce verilere göz atılır. Verilerin süreklilik içinde olmadığı görülür. Bunun yanı sıra; verilerin kesikli olması da görülmektedir. Bu nedenle; bu verilerin çizgi grafiği ile değil, sütun grafiği ile gösterilmesi gerek. Bunun için Excel kullanılır. Veriler girilir. Daha sonra üst menüden ekle seçeneğine gidilerek açılan seçenekler arasından sütun seçeneği tıklanır. Bu seçenekten ilk grafik türü seçilir. Excel ile sütun grafiği örnekleri çoğaltılabilir. Kişilerin ya da kurumların ihtiyaçlarına göre sütun grafiği oluşturmak mümkün. Söz gelimi; X kişisinin günlük olarak okuduğu sayfa sayısı, aylara göre sıcaklık değişimleri, x şehrine gelen y turistleri ile z turistleri gibi pek çok farklı konuda sütun grafiği oluşturulabilir. Böylelikle sütun grafiği nasıl yapılır sorusunu yanıtlamış olduk.

Sütun Grafiği Soruları

Konu ile ilgili önemli konulardan bir tanesi de sütun grafiği soruları ile ilgilidir. Konu ile ilgili birçok soru sorulabilir. Ancak; genelde sütun grafiği soruları şöyle sıralanabilir;

  • Sütun grafiği nedir?
  • Sütun grafiğinin özellikleri nelerdir?
  • Sütun grafiği nerelerde kullanılır?
  • Sütun grafiği nasıl çizilir?
  • Sütun grafiği hangi veriler için kullanılır?
  • Sütun grafiği nasıl yapılır?
  • Excel’de sütun grafiği nasıl çizilir? Örnek çiziniz.

gibi sorular sorulmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here