Ana sayfa Güncel Vakur Ne Demek?, Vakur Nedir?

Vakur Ne Demek?, Vakur Nedir?

2069
0
vakur-nedir

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza vakur nedir veya vakur ne demek sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca vakurun sözlük anlamı ne olduğunu bahsetmeye çalışacağız.

Vakur Nedir ?

Bugünkü kullanmış olduğumuz resmi dilimiz olan Türkçeye, farklı medeniyetlerden her zaman bazı kelimeler geçiş yapmıştır. Bu Türkçeye geçiş yapan kelimelerden vakur ne demek onu ele alacağız. Sebebi ise Türk tarihinin geçmişte çok uzun dönemlere dayandığı için, eski medeniyetleri belirli dönemlerde kendi içinde barındırdığı için ve bu medeniyetler ile o dönemlerde beraber yaşadıkları için, bazı kelimeler Türkçeye geçmiştir.

Buna en iyi örneklerden birisi ise Osmanlı medeniyetidir. Bünyesinde birçok devlet barındıran, Türk kökenli Osmanlı medeniyeti döneminden, şimdiki Türkçeye birçok kelime geçiş yapmıştır.

Bunlara örnek çoktur, örnek verecek olursak vakur nedir ve ne demektir? Anlamını alt kısımda açıklayacağız.

Vakur Ne Demek?

Vakur kelimesi, tamamen Suudi Arabistan dilinden yani Araplardan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Osmanlı döneminde, Araplarında Osmanlı toprakları dahilinde Türklerin egemenliği altında yaşadıkları dönemlerde aralarındaki ilişkilerin düzenli olduğu dönemlerde, Türklere ve padişahlarına vakur diye seslendikleri için, Alışılagelip Türkçeye geçiş yapmıştır.

Vakurun Anlamı Nedir?

Vakurun anlamı tamamen, onurlu haysiyetli kişi demektir. Başka deyişle ağır başlı ve şerefli anlamını taşır. Vakurun anlamı Eski Türkçede kullanılan kelimesi ”Akel” olarak geçen bu kelime, Arapça olarak dilimize geçen kelimelerden birisidir.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi, vakur kelimesi yücelik unvanı arz eder. Buna örnek Fatih Sultan Mehmet Han’ın Karadeniz halkına verdiği ”Ula” lakabı gibidir. Bu lakabında anlamı şanlı ve şerefli insan diye geçer. Vakur sözlük anlamı ise ağır başlı ve onurlu olarak geçer.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here