Ana sayfa Güncel Yüz Görümlüğü Nedir?, Ne Alınır?

Yüz Görümlüğü Nedir?, Ne Alınır?

3592
0
Yüz-Görümlüğü-Nedir

Bu makalemizde siz değerli okurlarımıza görümlük nedir ve yüz görümlüğü nedir soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Ayrıca yüz görümlüğü hediyesi ne alınır veya ne takılır sorularını yanıtlayacağız.

Yüz Görümlüğü Nedir?

Eski yıllardaki Türk filmlerinde adını sıkça duyduğumuz yüz görümlüğü, gelinin ilk duvağının açıldığında takılan hediye anlamına gelir. Türk toplumunda yüz görümlüğü hediyesi olarak genellikle beşi bir yerde adı verilen gerdanlık gelinlere zifaf gecesi takılırdı. Şu an bazı toplumlarda ya da aşiretlerde yüz görümlüğü hediyeleri alınıyor. Hatta bu konu öyle büyük boyutlarda ki yüz görümlüğü verilmeden kız verilmeyeceğine dair söylentiler bulunuyor.

Yüz Görümlüğü Ne İşe Yarıyor?

Ülkemizde her yörenin düğün dernek konusunda bir âdeti ya da töresi bulunuyor. Kız isteme, söz kesme, kına yakma ve altın takma gibi âdetler halen toplumumuzda yer alan geleneklerdendir. Yüz görümlüğü nedir sorusuna Türk toplumundaki âdetlerden biri denilebilmektedir. Gelin olan genç kıza gerdek gecesi damat tarafından takılan takı görümlük nedir sorusunun cevabıdır. Damat gelinin duvağını açar açmaz, hediye edeceği yüz görümlüğü olan gerdanlığı gelinin boynuna takar.

Yüz Görümlüğünün Ne Olduğunu Kim Belirler?

Türkiye’nin her bölgesinde yüz görümlüğü genellikle ucunda 5 tane altın bulunan gerdanlıktır. Kız isteme merasimlerinde farklı şehirlerden dünür olan kişiler yüz görümlüğü ne takılır sorusunu sorabilmektedir. Bunun nedeni ise her yörenin töresinin farklı olmasıdır.

Halen töre ve âdetlere uygun olarak düğün yapmak isteyenler yüz görümlüğü ne alınır araştırması yapmaktadır. Yüz görümlüğü almak için karşı tarafın nereli olduğu konusu önem taşır. Memlekete göre yüz görümlüğü farklı olmakta, bazı yörelerde altın kemer bile yüz görümlüğü olarak istenebilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here